facebook

Dowiedz się więcej: jaki dalmierz laserowy wybrać?

Co to jest dalmierz?

Dalmierze to stosunkowo niewielkie urządzenia, dzięki którym możliwe jest niezwykle szybkie oraz precyzyjne określenie odległości między konkretnym, wyznaczonym punktem A, np. budynkiem, a punktem B, czyli urządzeniem. Istotą dalmierzy jest możliwie najbardziej precyzyjne określenie pożądanej odległości, za pomocą systemu współgrających ze sobą luster i soczewek. Ponadto, większość współczesnych modeli wykorzystuje również systemy i oprogramowania, ułatwiające kopiowanie i archiwizowanie danych, nie tylko na urządzeniu, ale również za pomocą specjalnych aplikacji bezpośrednio na smartfonach i komputerach.

Do czego służy dalmierz?

Dalmierze to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki precyzyjnym pomiarom i dość łatwej obsłudze są wykorzystywane jako podstawowy sprzęt pomiarowy dla budownictwa, ale również w leśnictwie, armii, przemyśle, a nawet jako sprzęty ułatwiające prace remontowo-budowlane w domu.

Urządzenie może być obsługiwane przez każdego. W celu uzyskania prawidłowego odczytu odległości należy jedynie wycelować w konkretny obiekt, a następnie wcisnąć rozpoczynający pomiar przycisk. Dalmierze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie uzyskanie precyzyjnego pomiaru jest problematyczne ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, geologiczne, czy urbanistyczne.

Rodzaje i typy dalmierzy

Nie wszystkie urządzenia pomiarowe są jednak takie same. Dalmierze, możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • Laserowe – małe, kompaktowe urządzenia, które dokonują pomiaru odległości za pomocą układu optyczno-elektronicznego. Jego działanie polega na wysyłaniu wiązki światła, a następnie obliczeniu, po jakim czasie odbije się od oznaczonego jako punkt B miejsca i wróci do urządzenia.
  • Optyczne – niezwykle precyzyjne modele, wykorzystywane tam, gdzie potrzebny jest bardzo precyzyjny i najszybszy pomiar, bez konieczności jego powtarzania w celu potwierdzenia wyniku. Dalmierze optyczne wykorzystują do pomiarów osie dwóch równoległych obiektywów, a także kąt paralaksy.
  • Ultradźwiękowe – najprostsze i zarazem najtańsze modele dostępne na rynku. Dalmierze ultradźwiękowe wysyłają wiązkę dźwięku w kierunku obranego obiektu – punktu B, a następnie obliczają czas, niezbędny do pokonania drogi tam i z powrotem do urządzenia. Ich wadą jest niestety najmniej precyzyjny odczyt.

Drugim istotnym sposobem podziału dalmierzy, jest ich zastosowanie:

  • Prace wewnątrz pomieszczeń – wykorzystywane na krótkich dystansach.
  • Uniwersalne – wyposażone w celownik laserowy, świetnie zarówno do pomiarów wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
  • Terenowe – najwytrzymalsze i najbardziej precyzyjne modele.

Jak działa dalmierz laserowy?

Podstawą działania dalmierzy laserowych jest emisja impulsu elektromagnetycznego, którego pomiar odbywa się za pomocą układu optyczno-elektronicznego. Wiązka promienia laserowego odbija się od obiektu, do którego odległość obliczamy, a następnie wraca do urządzenia mierniczego. Odległość obliczana jest na podstawie czasu, jaki wiązka światła potrzebuje na pokonanie drogi do obiektu i z powrotem, czyli przesunięcia fazy fali EM.

Jak mierzyć dalmierzem laserowym?

Podstawą korzystania z dalmierzy jest ich prawidłowa obsługa. Najistotniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na wiązkę lasera, która musi padać prostopadle do obranego punktu. W tym celu niezbędna jest również odpowiednia stabilizacja oraz precyzja, dlatego, jeśli zależy nam na najdokładniejszym wyniku, warto zainwestować w modele ze statywem, poziomicą zintegrowaną oraz celownikiem, pozwalającym na dokładne określenie punktu pomiarowego.

Jaki dalmierz wybrać?

Ponieważ ceny dalmierzy zaczynają się od 50, a kończą nawet na 2 500 zł, jego wybór nie jest tak prosty, jak pozornie mogłoby się wydawać. Przed zakupem warto zatem zastanowić się, do jakich celów będzie wykorzystywany dalmierz. Taka analiza pomoże określić, jak działa konkretny dalmierz, wybrać najważniejsze funkcje i oczekiwania względem urządzenia, a także dobrać optymalne parametry.

W pierwszej kolejności należy określić, jaki maksymalny zasięg urządzenia będzie spełniał nasze oczekiwania. Najczęściej zasięg warunkuje cena tzn. im droższe urządzenie, tym większy zasięg. Ważne jest również zwrócenie uwagi na precyzję pomiaru, która nie może przekraczać ok. 2 mm.

Istotnym parametrem będą również jakość wykonania, zwłaszcza jeśli urządzenie z założenia będzie musiało sobie radzić z trudnymi warunkami atmosferycznymi i kurzem, a także łatwość obsługi. Nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie dalmierze, oferują dotykowe ekrany, a nawet możliwość przesyłania danych bezpośrednio na komputer, co nie tylko ułatwia, ale także usprawnia pracę.