facebook

Z jakim kompensatorem wybrać laser krzyżowy?

Rodzaj kompensatora a wybór lasera krzyżowego.

 

Wybierając sprzęt, zazwyczaj chcemy by był trwały i prosty w obsłudze - instrumenty samopoziomujące zwalniają nas z obowiązku precyzyjnego poziomowania lasera przed rozpoczęciem pomiaru. Za tę funkcję odpowiada kompensator - automatycznie doprowadza wiązkę laserową do poziomu (lub pionu, jeśli nasz laser posiada taką funkcję) oraz umożliwia ustawienie urządzenia na nierównej powierzchni.

 

Różnice między kompensatorem magnetycznym a elektronicznym.

 

Przy wyborze lasera krzyżowego, warto zwrócić uwagę na możliwości kompensatora. Najbardziej popularnymi są kompensatory magnetyczne i elektroniczne.

 

W kompensatorze magnetycznym wahadło, na którym umieszczone są pryzmaty łamiące, porusza się między dwoma magnesami, ustawiając w ten sposób oś celową lub linię laserową w poziomie.

 

Kompensator elektroniczny wykorzystuje czujniki elektroniczne, takie jak akcelerometry, które mierzą zmiany położenia linii laserowej. Informacje te są przetwarzane przez układ elektroniczny, który steruje układem lustrzanym w celu automatycznego skorygowania położenia linii laserowej. Kompensatory elektroniczne są bardziej precyzyjne i reagują szybciej na zmiany, zapewniając bardziej stabilną i dokładną linię laserową.

 

Kompensator magnetyczny wykorzystuje wahadło do kompensacji zakłóceń, podczas gdy kompensator elektroniczny korzysta z czujników elektronicznych i układów sterujących. Kompensatory elektroniczne są zwykle bardziej precyzyjne i skuteczniejsze w eliminowaniu zakłóceń.

Zalety lasera krzyżowego z kompensatorem elektronicznym:

 

- W porównaniu do kompensatora magnetycznego, elektroniczny dużo lepiej tłumi drgania z terenu, przez co wiązka nie faluje. Kompensator magnetyczny potrzebuje chwili, by wrócić do pierwotnego położenia. Widać to zwłaszcza na większych odległościach.

 

- Posiada wyższe parametry pracy, przez co pomiary są dokładniejsze niż w laserach z kompensatorem magnetycznym.

 

- Laser z kompensatorem elektronicznym posiada możliwość zablokowania wiązki po wypoziomowaniu.

Jaki laser budowlany wybrać?

 

Jeśli zależy nam na uniwersalnym, niezawodnym i wygodnym w obsłudze laserze krzyżowym, polecamy serię CL4D marki NIVEL SYSTEM. Posiadają duży zasięg, cztery płaszczyzny lasera (360°), są intuicyjne w obsłudze oraz mają wiązki dostępne w czterech różnych kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i fioletowym.