Ładowanie…
facebook

Jak wybrać odpowiednią farbę do znakowania?

Jaką farbę do znakowania wybrać?

Podczas pomiarów geodezyjnych, wyznaczania zarysów wykopu na budowie, oznaczeniu przebiegu instalacji lub po prostu w sytuacji w której chcemy umieścić jakiś znak lub opis na każdym podłożu,swoje zastosowanie znajdzie farba do znakowania. Farbą umożliwiającą szybkie a zarazem precyzyjne i długotrwałe wykonanie znaku (w postaci punktu, liczby czy opisu)na każdej praktycznie powierzchni jest farba w postaci aerozolu. Na rynku możemy spotkać najczęściej farby na bazie wody i rozpuszczalnika, te drugie zdecydowanie bardziej trwalsze.


Odpowiednia farba do znakowania to taka która może pracować w pozycji odwróconej (głowicą znakującą  do dołu, np. Fluo TP).W pracach gedezyjnych znakowanie odbywa się praktycznie wyłącznie na powierzchni ziemi, betonie lub na palikach, więc farba która nie będzie działała w pozycji odwróconej będzie właściwie bezużyteczna.

Na rynku obecnych jest także wiele modeli farb do znakowania z aplikacją w każdej pozycji, np. Ideal, farby te sprawdzają się wszędzie tam gdzie musimy odpowiednie oznaczenie umieścić na ścianie, drzewie, czy innym pionowym elemencie.Bardzo ważną cechą farb geodezyjnych do znakowania jest trwałość znaku jaki zostawia. Aerozole o najwyższej jakości składników pozostawiają ślad widoczny nawet powyżej roku czasu. Tak zaznaczony punkt pozwala powrócić do pomiarów na długo po zakończeniu ich etapu lub dokonać kontroli przeprowadzonych prac. Oczywiście są również sytuacje w których znak nie powinien byc długo widoczny, np. na obiektach zabytkowych lub do zawodów sportowych - producenci oferują także produkty dedykowane do zastowań w takich sytuacjach, np. farbę Tempo Marker gdzie oznaczenie przestaje być widoczne maksymalnie po 14 dniach.

Prace budowlane i geodezyjne często wykonać trzeba także przy nie najlepszych warunkach pogodowych, o zmierzchu lub we mgle. Istotna w takim przypadku jest widoczność znaku wykonanego farbą do znakowania. Najlepsze farby posiadają funkcję fluorescencyjności - dzięki dużej ilości pigmentu wysokiej jakości są doskonale widoczne przy niewielkim nawet oświetleniu.
Wybierając odpowiednią farbę warto zwrócić uwage również na przyczepność do podłoża, zdażają sie farby w których producenci chcąc maksymalnie obniżyć koszty produkcji zbytnio rozcieńczają substancję znakującą co powoduje ściekanie farby z miejsca oznaczenia. Warto skorzystać z profesjonalnych rozwiązań - takich jak Fluo TP Soppec, które gwarantują najlepszą przyczepność farby na betonie, asfalcie, stali, drewnie, materiałach o różnej przyczepności i szybko wysychających oraz mokrych nawierzchniach. Wysoką mechaniczna odporność na warunki pogodowe zapewnia spoiwo akrylowe.


Skład farby geodezyjnej powinien pozwalać na pracę w różnych warunkach pogodowych. Kilkunastostopniowy mróz czy temaperatura do 50 stopni celcjusza nie powinny mieć wpływu na mozliwości zastosowania wybranej przez nas farby, a sama farba nie powinna mieć działania szkodliwego zarówno dla nas jak i otaczącej nas przyrody.Poszczególne modele farb do znakowania różnią się sposobem aplikacji farby, ważne żeby podczas pracy farba nie brudziła rąk, dysza puszki kierowała precyzyjnie farbę na miejsce docelowe, nie rozpryskując jej dookoła. Farby dedykowane do znakowania w geodezji i budownictwie posiadają nawet 8 - letnią gwarancję, co pozwala bezpiecznie je przechowywać bez ryzyka utraty właściwości.

Sprawdź farby do znakowania w naszej ofercie.