Dalmierze to stosunkowo niewielkie urządzenia, dzięki którym możliwe jest niezwykle szybkie oraz precyzyjne określenie odległości między konkretnym, wyznaczonym punktem A, np. budynkiem, a punktem B, czyli urządzeniem. Istotą dalmierzy jest możliwie najbardziej precyzyjne określenie pożądanej odległości, za pomocą systemu współgrających ze sobą luster i soczewek. Ponadto, większość współczesnych modeli wykorzystuje również systemy i oprogramowania, ułatwiające kopiowanie i archiwizowanie danych, nie tylko na urządzeniu, ale również za pomocą specjalnych aplikacji bezpośrednio na smartfonach i komputerach.
Dalmierze to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki precyzyjnym pomiarom i dość łatwej obsłudze są wykorzystywane jako podstawowy sprzęt pomiarowy dla budownictwa, ale również w leśnictwie, armii, przemyśle, a nawet jako sprzęty ułatwiające prace remontowo-budowlane w domu.
Urządzenie może być obsługiwane przez każdego. W celu uzyskania prawidłowego odczytu odległości należy jedynie wycelować w konkretny obiekt, a następnie wcisnąć rozpoczynający pomiar przycisk. Dalmierze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie uzyskanie precyzyjnego pomiaru jest problematyczne ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, geologiczne, czy urbanistyczne.
Nie wszystkie urządzenia pomiarowe są jednak takie same. Dalmierze, możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:
Drugim istotnym sposobem podziału dalmierzy, jest ich zastosowanie:
Podstawą działania dalmierzy laserowych jest emisja impulsu elektromagnetycznego, którego pomiar odbywa się za pomocą układu optyczno-elektronicznego. Wiązka promienia laserowego odbija się od obiektu, do którego odległość obliczamy, a następnie wraca do urządzenia mierniczego. Odległość obliczana jest na podstawie czasu, jaki wiązka światła potrzebuje na pokonanie drogi do obiektu i z powrotem, czyli przesunięcia fazy fali EM.
Podstawą korzystania z dalmierzy jest ich prawidłowa obsługa. Najistotniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na wiązkę lasera, która musi padać prostopadle do obranego punktu. W tym celu niezbędna jest również odpowiednia stabilizacja oraz precyzja, dlatego, jeśli zależy nam na najdokładniejszym wyniku, warto zainwestować w modele ze statywem, poziomicą zintegrowaną oraz celownikiem, pozwalającym na dokładne określenie punktu pomiarowego.
Ponieważ ceny dalmierzy zaczynają się od 50, a kończą nawet na 2 500 zł, jego wybór nie jest tak prosty, jak pozornie mogłoby się wydawać. Przed zakupem warto zatem zastanowić się, do jakich celów będzie wykorzystywany dalmierz. Taka analiza pomoże określić, jak działa konkretny dalmierz, wybrać najważniejsze funkcje i oczekiwania względem urządzenia, a także dobrać optymalne parametry.
W pierwszej kolejności należy określić, jaki maksymalny zasięg urządzenia będzie spełniał nasze oczekiwania. Najczęściej zasięg warunkuje cena tzn. im droższe urządzenie, tym większy zasięg. Ważne jest również zwrócenie uwagi na precyzję pomiaru, która nie może przekraczać ok. 2 mm.
Istotnym parametrem będą również jakość wykonania, zwłaszcza jeśli urządzenie z założenia będzie musiało sobie radzić z trudnymi warunkami atmosferycznymi i kurzem, a także łatwość obsługi. Nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie dalmierze, oferują dotykowe ekrany, a nawet możliwość przesyłania danych bezpośrednio na komputer, co nie tylko ułatwia, ale także usprawnia pracę.