Opinie o Nas

Gdzie można latać dronem w miejscach publicznych zgodnie z przepisami?

18 stycznia 2024, Artykuły

Obecnie w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej obowiązują zunifikowane regulacje dotyczące operacji dronami, które są zależne od potencjalnego ryzyka dla bezpieczeństwa. Każde krajowe prawodawstwo europejskie wyznaczyło specyficzne strefy, w których loty dronami są ograniczone lub zabronione. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby zrozumieć, gdzie możesz legalnie latać dronami i gdzie znaleźć najnowsze i najbardziej szczegółowe informacje na ten temat.

dron latający nad miastem zgodnie z przepisami

Jakie przepisy regulują latanie dronem?

Regulacje dotyczące tego, gdzie i jak latać dronem obejmują między innymi ograniczenia dotyczące maksymalnej wysokości lotu, dystansu od osób i budowli, a także wyznaczone strefy, gdzie loty są całkowicie zakazane. W niektórych miejscach, takich jak obszary chronione, zabytki o znaczeniu historycznym czy tereny wojskowe, może być wymagane uzyskanie specjalnej zgody. Co jednak zrobić, jeśli chcesz latać nad terenem sąsiada lub własną posesją?

Jeśli operujesz dronem nad czyjąś nieruchomością, chroni Cię zakaz jakiejkolwiek fizycznej interwencji wobec drona, takiej jak jego zestrzelenie czy uszkodzenie. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku wywołania niepokoju u mieszkańca może on zgłosić zaistniałą sytuację na policję.

Nadrzędnymi regulacjami są jednak przepisy lotnicze. Jeśli działka znajduje się w strefie zabronionej, loty dronem są niedozwolone, chyba że uzyskasz specjalne pozwolenie. Chociaż prawo na ogół nie zabrania lotów nad prywatnymi posesjami, wielokrotne naruszenia mogą prowadzić do konsekwencji prawnych.

Oskarżenia mogą obejmować naruszenie prywatności, wizerunku i danych osobowych, a nawet zarzuty związane z nękaniem. Bez względu na to, czy korzystasz ze standardowych modeli, czy też w Twoim posiadaniu znajduje się dron z kamerą termowizyjną, jego niewłaściwe użytkowanie może skutkować konfiskatą.

gdzie można latać dronem zgodnie z przepisami

Jak sprawdzić, gdzie można latać dronem?

Kluczowym krokiem dla każdego operatora drona jest weryfikacja dopuszczalnych stref lotu. Bardzo często sama licencja na drona to za mało. Sprawdzenie tych stref zapobiega wtargnięciu do niedozwolonych obszarów, co może skutkować grzywnami lub wypadkami. Aby uniknąć problemów, zapoznaj się z kilkoma istotnymi krokami, które oszczędzą Ci możliwych nieprzyjemności i kar finansowych.

  • Określ klasę wagową drona i zaplanuj lot.
  • Zdefiniuj cel użycia drona i planowaną trasę lotu.
  • Wybierz obszar lotu.
  • Sprawdź aktualne informacje o strefach lotu, odwiedzając stronę krajowego organu lotnictwa cywilnego.

W aplikacji lub na stronie internetowej organu lotnictwa cywilnego zlokalizuj wybrany obszar i sprawdź, czy lot jest tam dozwolony. Jeśli mapa gdzie można latać dronem jest ograniczona, uzyskasz dodatkowe informacje dotyczące wymaganych zezwoleń.

Korzystając z aplikacji, często możesz złożyć wniosek o zezwolenie bezpośrednio przez nią. W innych przypadkach konieczne może być wypełnienie formularza online i oczekiwanie na odpowiedź, która może potrwać do dwóch dni.

Po otrzymaniu zezwolenia upewnij się, że przestrzegasz wyznaczonych granic i warunków. Pamiętaj, że odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów spoczywa na pilocie drona.

Czy można latać dronem w mieście nad domami?

Operatorzy dronów często wykorzystują te urządzenia do fotografii i filmowania architektury miejskiej oraz codziennego życia. W związku z nowymi przepisami dotyczącymi dronów często pojawiają się pytania — czy można latać dronem nad miastami? Czy taki lot jest legalny? Czy grozi za to kara?

Latanie dronem w zabudowanym obszarze miejskim, choć nie jest nielegalne, wymaga znajomości i przestrzegania przepisów prawa lotniczego. Drony o masie poniżej 250 g nie wymagają specjalnej zgody na lot nad miastem. Ważne jest jednak uwzględnienie stref CTR, które mogą obejmować kilka kilometrów wokół lotnisk cywilnych.

Strefa CTR bardzo często pokrywa się z obszarem zamieszkałym, co oznacza, że każdy lot wymaga zgłoszenia do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i określenia warunków. Sterowanie dronem w miejskich strefach otwartych (poza CTR, lotniskami, parkami itd.) ogranicza się do maksymalnej wysokości 120 metrów i wymaga utrzymania kontaktu wzrokowego z dronem.

W niektórych przypadkach, wykorzystując do pracy drony geodezyjne czy rolnicze, możliwe jest uzyskanie specjalnej zgody na lot w restrykcyjnych strefach. Musisz jednak pamiętać, że nie może to być pierwsze lepsze urządzenie dlatego warto wiedzieć, jaki dron dla geodety kupić.

Gdzie i dlaczego nie wolno latać dronem?

W ramach przepisów EASA każde państwo członkowskie wyznaczyło strefy geograficzne z ograniczeniami dotyczącymi lotów dronami. Obejmują one:

  • centra miast — z uwagi na gęstość zabudowy i populacji;
  • okolice lotnisk — ze względu na intensywny ruch lotniczy, gdzie drony mogą być zagrożeniem dla samolotów;
  • obszary wojskowe — ze względów bezpieczeństwa narodowego;
  • parki narodowe — aby chronić dziką przyrodę i cenne ekosystemy.

Zakaz lotów w pobliżu lotnisk jest ustanowiony, aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu lotniczego. Drony w tych obszarach mogą być postrzegane jako zagrożenie dla startujących i lądujących samolotów.

W okolicy masowych wydarzeń obowiązuje zakaz latania dronem ze względu na potencjalne zagrożenie dla uczestników oraz możliwość zakłócenia transmisji medialnych. Blisko obiektów infrastruktury krytycznej także obowiązuje zakaz, ponieważ mogą one być celami strategicznymi dla potencjalnych ataków. Drony latające w pobliżu osób powinny utrzymywać odstęp co najmniej 30 metrów, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Nad terenami prywatnymi, właściciele mogą zakazywać lotów dronami w celu ochrony prywatności i własności. W sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu osób lub mienia np. podczas burz czy mgieł, loty dronami są zabronione, aby uniknąć wypadków.

Regulacje EASA określają strefy, gdzie loty dronami są ograniczone np. w centrach miast, okolicach lotnisk, obszarach wojskowych i parkach narodowych. Wymagane jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, szczególnie w pobliżu osób, imprez masowych i infrastruktury krytycznej. Operatorzy powinni sprawdzać strefy lotów i uzyskiwać potrzebne zezwolenia, aby unikać naruszeń i zagrożeń dla bezpieczeństwa.

do góry