Opinie o Nas

GNSS

07 maja 2021, Artykuły

GNSS

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę geodety bez jego podstawowych narzędzi, jakimi są tachimetr i odbiornik GNSS w parze z kontrolerem. Choć postęp technologiczny wypiera - poprzez na przykład drony - swoich poprzedników, w coraz to większej liczbie zadań i prac terenowych, to jednak nadal nieodłącznym partnerem w pomiarach geodezyjnych każdego geodety, jest odbiornik GNSS. Ale skąd właściwie wzięła się ta nazwa i co oznacza?

Co to jest GNSS?Globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS – ang. Global Navigation Satellite System) składa się z dwóch podstawowych elementów: segmentu kosmicznego oraz segmentu naziemnego. Ponadto funkcjonują szeroko rozumiane segmenty kontrolne, przez niektórych uważane za części segmentu naziemnego. Aktualnie na świecie funkcjonują:

GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – Navigation Satellites with Timing and Ranging),

GLONASS,

Galileo

Beidou

QZSS


Historia powstania GNSSW latach 70-tych rozwinięto metodę dystrybucji sygnałów satelitarnych – fal elektromagnetycznych, które zastosowano w systemach GNSS. Służy ona do określania odległości od satelitów do anten, których pozycję chcemy wyznaczyć. Wcześniej używano do tego systemu TRANSIT, który korzystał z efektu Dopplera do pomiaru odległości pomiędzy odbiornikiem, a satelitami. Obecnie stosuje się dwie główne metody (choć nie są to jedyne) określenia odległości: fazową i kodową.

Osiągnięcie lepszej dokładności pomiarów jest możliwe przez zastosowanie pomiarów różnicowych, w których wyznaczane są przyrosty współrzędnych, i w których znaczna liczba błędów eliminuje się poprzez różnicowanie równań.

Jak precyzyjnie wyznaczyć pozycję w terenie?


Metody precyzyjnego wyznaczania pozycji dotyczą pomiarów różnicowych, w których wykorzystywane są jednoczesne obserwacje odbiornikiem na wyznaczanym punkcie oraz odbiornikiem na punkcie referencyjnym. W zależności od czasu pomiaru na punkcie oraz sposobu opracowania obserwacji, wyróżnia się następujące metody wyznaczania pozycji:

statyczne,

szybkie statyczne (FastStatic, Rapid Static),

w czasie rzeczywistym,

kinematyczne (RTK, RTN),

pomiary DGNSS,

kinematyczne w postprocessingu.

Opis tych metod jest treścią długą, na osobny temat. Dlatego wyjaśnieniem tych metod zajmiemy się w następnym artykule.

do góry