Opinie o Nas

IP STOPIEŃ OCHRONY W SPRZĘCIE POMIAROWYM

13 lutego 2020, Artykuły


Stopień ochrony IP - co oznaczają normy szczelności IP44, IP65, IP67?

Wiele urządzeń pomiarowych np. niwelatory, tachimetry czy dalmierze posiada oznaczenie szczelności IP. Przy zakupie urządzeń elektronicznych i optycznych warto zwrócić uwagę na parametry związane z ich systemami zabezpieczeń. Główną rolę w tym przypadku pełni obudowa, która jest oceniana za pomocą specjalnych, międzynarodowych norm szczelności IP. Co oznacza ten parametr? Jakie są normy?

Na czym polega klasyfikacja IP

IP (International Proteciont Rating) jest to klasyfikacja, która pozwala zorientować się, jaki stopień ochrony gwarantuje obudowa wybranego urządzenia. Wiele osób nawet nie weryfikuje tego parametru podczas zakupu, a jest to dość cenne źródło informacji i to nie tylko wówczas, gdy wybieramy np. zegarek do pływania.

Klasyfikacja IP dotyczy także sprzętów i akcesoriów używanych w branży budowlanej i geodezyjnej(np niwelatorów laserowych) Klasa ochrony IP pozwala zorientować się zarówno w poziomie zabezpieczenia przed wilgocią, jak również w poziomie zabezpieczenia wnętrza urządzenia przed ciałami obcymi oraz pyłem.
Klasa szczelności IP to informacja, która jest pomocna w określeniu sposobu i poziomu ochrony, jaką gwarantuje obudowa konkretnego urządzenia. Konstrukcje te projektowane są w taki sposób, aby stanowiły skuteczne zabezpieczenie między innymi przed dostępem do części niebezpiecznych, a także przez wpływem wody oraz różnego rodzaju ciał obcych.

Każde urządzenie jest przystosowane do innych warunków, dlatego konkretna klasa szczelności informuje nas o tym, jakiego rodzaju obciążenie jest ono w stanie wytrzymać bez ryzyka uszkodzenia. Wszystko to powinno mieć znaczenie dla wyboru dostępnych na rynku rozwiązań. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób chronione jest interesujące nas urządzenie, powinniśmy w sposób prawidłowy odczytać certyfikat IP.

Co oznaczają klasy ochronności IP? Jak je poprawnie odczytywać?

Stopień ochrony IP składa się z dwóch cyfr, które podawane są po skrócie IP, a czasami także z liter dodatkowych. Pierwsza z cyfr w klasyfikacji IP określa stopień ochrony ludzi przed dostępem do części znajdujących się wewnątrz obudowy (mogą one stanowić zagrożenie), a także zabezpieczenie przed wpływem ciał obcych na sprzęt.
Druga z cyfr w klasyfikacji IP określa ochronę przed wnikaniem do urządzenia wody. To parametr, który pozwala zorientować się, na ile wodoodporne jest wybrane urządzenie.
Pierwsza z liter dodatkowych (od A do D) określa ochronę przed dostępem palcem do wewnętrznych części urządzenia.
Druga z liter dodatkowych (od H do W) to dodatkowe oznaczenia dla urządzeń specjalistycznych (na przykład litera H to oznaczenie stosowane na aparatach wysokiego napięcia).
Skuteczność ochrony zależy od klasy IP – ta zaś wyznaczana jest przez wspomniane cyfry. Stosowane oznaczenia doskonale pokazuje poniższa tabela.

do góry