Opinie o Nas

Jak latać dronem bezpiecznie i zgodnie z prawem? Poradnik dla początkujących

01 grudnia 2023, Nowości

Jeśli rozważasz zakup własnego drona warto, abyś wcześniej zapoznał się z obowiązującymi w Polsce regulacjami prawnymi. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy praktyczne informacje, które wyjaśnią — jak korzystać z tych urządzeń zgodnie z prawem i jakie kroki należy podjąć, by latać bezpiecznie. Sprawdź, jakie szkolenia i kursy odbyć, aby korzystać ze swojego drona legalnie!

Kto może latać dronem?

Aby w pełni i bez ryzyka wykorzystywać potencjał swojego drona, konieczne jest zaznajomienie się z obowiązującymi przepisami i kluczowymi informacjami, które pozwolą uniknąć potencjalnych problemów. Przepisy dotyczące obsługi bezpilotowych urządzeń latających są na szczęście takie same dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i mają na celu podnieść poziom bezpieczeństwa oraz wspierać rozwój tych urządzeń.

Osoby, które planują wykorzystanie dronów o wadze przekraczającej 250 gramów, powinny pamiętać o konieczności uzyskania odpowiednich uprawnień. Taki dokument, wydawany jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecnie niezbędne jest uzyskanie certyfikatu kompetencji teoretycznych oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia praktycznego w kategorii specjalnej. Urząd Lotnictwa Cywilnego prowadzi rejestry uprawnień, w których wyróżnia się kategorie VLOS, BVLOS i INS.

Jak nauczyć się latać dronem?

Bez względu na to, czy chcesz kupić urządzenie do użytku prywatnego, czy planujesz zakup zaawansowanego sprzętu takiego jak drony geodezyjne, na samym początku przygody skup się na prostych i niedrogich modelach, które nie obciążą znacząco budżetu. Biorąc pod uwagę, że pierwsze próby często kończą się drobnymi wypadkami i uszkodzeniami, taka inwestycja jest rozsądniejsza.

Wbrew pozorom, najlepiej jest rozpocząć treningi od lotów w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie można swobodnie opanować sterowanie bez obawy o zmienne warunki pogodowe. Taka metoda pozwoli na spokojne przyswojenie podstaw przed podjęciem wyzwań na otwartej przestrzeni. 

Gdzie można latać dronem?

Znajomość regulacji dotyczących użytkowania dronów jest kluczowa dla każdego właściciela. Warto znać m.in. takie pojęcia jak — kategoria otwarta i kategoria specjalna. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla modeli ważących mniej niż 250 gramów jak np. niektóre drony DJI i nie wymaga specjalnych uprawnień w podkategorii A1.

Kluczową zasadą jest utrzymywanie bezpiecznej odległości od osób i zwierząt, unikanie lotów nad tłumem i budynkami, szczególnie w obszarach lotnisk i przy obiektach rządowych.

W kategorii otwartej dopuszcza się loty do wysokości 120 metrów, przy zachowaniu wizualnego kontaktu z dronem. Waga urządzenia nie może przekroczyć 25 kilogramów. W ramach tej kategorii istnieją trzy podkategorie:

  • A1: latanie w pobliżu ludzi jest dozwolone z pewnymi obostrzeniami.
  • A2: loty nad osobami są zakazane, a wymagany bezpieczny dystans od nich to 50 metrów. Podkategoria ta dotyczy urządzeń o masie od 500 gramów do 2 kilogramów.
  • A3: loty nad ludźmi są zakazane, a także wymaga się zachowania dystansu 150 metrów od zabudowań.

Loty w kategorii specjalnej odnoszą się do użytkowania większych dronów lub operacji poza bezpośrednim zasięgiem wzroku operatora, a zasady są tutaj bardziej restrykcyjne.

Kategoria certyfikowana, przeznaczona dla operacji o wysokim ryzyku, obejmuje użycie dużych dronów w specjalnych warunkach, takich jak loty nad zgromadzeniami ludzi lub transport niebezpiecznych ładunków. Wymagana jest wtedy odpowiednia certyfikacja i zatwierdzenie operacji.

Latanie dronem – przepisy i zasady bezpieczeństwa

Zdobycie certyfikatu UAVO na kursach to skuteczny sposób na rozpoczęcie profesjonalnej przygody z dronami. Absolwenci takiego kursu są w pełni przygotowani do wykonywania operacji dronem zarówno w zasięgu wzroku (VLOS), jak i poza nim (BVLOS), zgodnie z normami NSTS.

Pilotowanie drona bez stosownych uprawnień lub w strefach zakazanych jest ryzykowne i może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości od 350 zł do 15 000 zł. Kara ta może być wymierzona za loty w niedozwolonych miejscach, brak identyfikatora na dronie lub brak wymaganej licencji. Ciekawostką jest, że mandat za takie wykroczenia mogą wystawić nie tylko funkcjonariusze policji, ale również straż miejska i straż graniczna.

Zanim staniesz za sterami swojego pierwszego drona, upewnij się, że znasz i rozumiesz zasady jego bezpiecznego użytkowania oraz stosowne przepisy prawne. Pamiętaj, że tylko legalne i świadome korzystanie z urządzenia zapewni bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i ludziom w Twoim otoczeniu.

do góry