Opinie o Nas

Jak mierzyć dalmierzem laserowym?

08 grudnia 2023, Artykuły

Dalmierz laserowy znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jak używać urządzenia, aby uzyskać rzetelne wyniki? O czym pamiętać, aby nie popełnić błędów w obliczeniach i jak dbać o ten sprzęt mierniczy? Wyjaśniamy wszystkie kwestie w poniższym artykule.

Mierzenie dalmierzem laserowym – kiedy jest potrzebne?

Używanie dalmierza laserowego jest powszechne w wielu dziedzinach przemysłu. Sprzęt ten zapewnia precyzyjne pomiary bez potrzeby pokonywania wybranych odcinków pieszo. Działanie urządzenia bazuje na wysłaniu wiązki laserowej w stronę wybranego obiektu i odczytaniu impulsu powstałego po odbiciu promienia od punktu. Dane uzyskuje się z dokładnością co do 1 mm. 

Dalmierze laserowe umożliwiają mierzenie odległości, pola powierzchni, objętości, poziomu odchylenia płaszczyzny, przyprostokątnych, kątów oraz odcinków. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie do odczytu długości, wysokości lub szerokości ścian, sufitów i podłóg. Produkty wykorzystuje się przede wszystkim na placach budowy lub podczas prac wykończeniowo-remontowych. Zastosowanie urządzenia jest jednak znacznie szersze, a o tym, jaki dalmierz laserowy wybrać, decyduje głównie charakter wykonywanych robót. Przyrządy te są używane m.in.: 

  • w branży geodezyjnej, kartograficznej – do pomiaru odległości między różnymi punktami w terenie,
  • do kalibracji maszyn i urządzeń rozstawionych w odległych punktach,
  • do prowadzenia akcji ratowniczych – dalmierze pozwalają na określanie odległości między ratownikami a osobami potrzebującymi pomocy,
  • w niektórych dyscyplinach sportowych np. łucznictwie czy strzelectwie – korzystanie z dalmierza laserowego ułatwia ustalenie odległości między zawodnikiem a celem.

Jak mierzyć dalmierzem laserowym? Instrukcja obsługi

Nawet najlepszy dalmierz laserowy nie zapewni rzetelnych wyników, jeśli będzie nieodpowiednio wykorzystywany. Instrukcja obsługi urządzenia zawarta jest w kilku prostych punktach. Przed pierwszym pomiarem warto szczegółowo zapoznać się z zaleceniami producenta. Właściwe użytkowanie stanowi kluczowy element pozwalający na uzyskanie dokładnych danych. O czym pamiętać i jak krok po kroku przeprowadzić pomiar? Poniżej krótki przewodnik.

  • Krok 1: Włącz dalmierz laserowy. Upewnij się, że ustawiłeś odpowiedni tryb pomiaru np. według odległości lub pola powierzchni.
  • Krok 2: Skieruj dalmierz laserowy w kierunku punktu, który chcesz zmierzyć. Upewnij się, że na drodze promienia laserowego nie ma żadnych przeszkód. Instrukcja obsługi dalekomierza zawiera szczegółowe schematy. Zapoznaj się z nimi, by dobrze ustawić sprzęt pomiarowy.
  • Krok 3: Naciśnij przycisk pomiaru, aby aktywować promień laserowy. Pamiętaj, by umieścić urządzenie na stabilnym podłożu, najlepiej na statywie.
  • Krok 4: Poczekaj, aż wynik pomiaru pojawi się na wyświetlaczu. W zależności od ustawień dane zostaną zapisane w metrach, centymetrach, stopach, calach lub innych jednostkach.
  • Krok 5: Powtórz pomiar lub wyłącz dalmierz za pomocą przycisku zasilania.

Prawidłowe używanie dalmierza laserowego – pamiętaj o konserwacji!

Wiesz już, jak mierzyć dalmierzem laserowym. Pora dowiedzieć się więcej o prawidłowej konserwacji. Zabrudzenia, wilgoć, niewłaściwe przechowywanie to elementy mogące zaburzyć wiarygodność wyników. Jeśli chcesz utrzymać urządzenie w dobrym stanie technicznym, pamiętaj, aby:

  • po dokonaniu pomiaru oczyścić sprzęt za pomocą miękkiej ściereczki (w ten sposób zapobiegniesz osadzaniu się pyłu, brudu i kurzu),
  • jeśli dojdzie do zawilgocenia powierzchni dalekomierza, osusz go, używając suchego kawałka materiału,
  • nie wkładaj brudnego lub mokrego sprzętu do pokrowca,
  • dbaj, aby elementy optyczne były zawsze dobrze oczyszczone,
  • w przypadku nagłych zmian temperatur odczekaj kilka minut pomiędzy przeprowadzeniem kolejnych pomiarów.

Dalmierz laserowy to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie realizację wielu usług remontowo-budowlanych. Choć sprzęt umożliwia otrzymywanie dokładnych pomiarów, należy stosować się także do zaleceń producenta i pamiętać o właściwej konserwacji.