Opinie o Nas

Jak używać lasera krzyżowego?

03 lutego 2024, Artykuły

Wyznaczanie linii poziomych, pionowych, a także kątów prostych to główne powody, dla których sięga się po laser krzyżowy. Jak używać tego sprzętu, aby otrzymać dokładne pomiary? Co może powodować błędy w odczycie danych i w jakim celu stosuje się to urządzenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz się w poniższym artykule.

Do czego używać lasera krzyżowego?

Lasery krzyżowe stanowią alternatywę dla poziomic – emitują wiązki światła, które są widoczne dla oczu i przecinają się pod kątem prostym. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań pozwalają one na uzyskanie większej precyzji pomiarów. Urządzenia te poleca się przede wszystkim firmom zajmującym się budową, remontem czy wyposażeniem mieszkań. Lasery sprawdzają się m.in. przy:

  • pracach wykończeniowych wewnątrz domu, jak np. układanie kafli, montaż sufitów podwieszanych, przyklejanie tapet, malowania ścian i sufitów, mocowanie kaloryferów,
  • montażu mebli, półek, regałów ściennych, szafek,
  • instalacji systemów elektrycznych np. montażu gniazdek elektrycznych, kabli, 
  • pracach stolarskich np. montażu okien i drzwi, 
  • pracach ogrodniczych – podczas tworzenia rabatek oraz ścieżek,
  • pracach budowlanych np. przy murowaniu ścian lub stawianiu fundamentów.

W zależności od rodzaju prac można zdecydować się na urządzenia emitujące czerwoną lub zieloną wiązkę światła. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki laser krzyżowy wybrać? Pierwsze rozwiązanie z czerwoną wiązką światła cechuje mniejszy zasięg pomiaru i lepsza widoczność wewnątrz pomieszczeń. Drugie nadaje się natomiast do prac wykonywanych przy dużym oświetleniu. 

Jak używać lasera krzyżowego? Obsługa krok po kroku

Żeby otrzymać precyzyjne dane pomiarowe, trzeba na początku dowiedzieć się, jak używać lasera krzyżowego. Wykorzystanie tego urządzenia wydaje się proste, ale warto zapoznać się z zaleceniami producenta. W materiałach dostarczanych wraz z wybranym modelem znajdują się schematy przedstawiające prawidłowe ustawienie sprzętu. Jeśli chcesz poznać ogólną zasadę działania urządzenia, zapoznaj się z poniższą instrukcją obsługi.

Krok 1: Przygotowanie

Upewnij się, że baterie lub akumulatory są naładowane. Znajdź stabilne miejsce do umieszczenia lasera, możesz wykorzystać statyw.

Krok 2: Uruchomienie

Włącz laser krzyżowy. Upewnij się, że znajduje się w odpowiedniej odległości od ściany lub powierzchni, na której chcesz wyświetlić krzyż lub linię.

Krok 3: Ustawienie

Skieruj urządzenie w stronę wybranej płaszczyzny. Ustaw laser tak, aby linie były proste i znajdowały się na odpowiedniej wysokości w pionie lub poziomie. 

Krok 4: Zakończenie pracy

Po zakończeniu pracy wyłącz laser krzyżowy. Przechowuj urządzenie w suchym i bezpiecznym miejscu.

To nie wszystkie elementy, o których musisz pamiętać. Zdarza się, że pomimo odpowiedniej obsługi, pojawiają się rozbieżności w uzyskiwanych wynikach. Jak korzystać z lasera krzyżowego, aby uniknąć błędów? Poznaj kilka praktycznych porad:

  • pamiętaj, aby regularnie sprawdzać kalibrację,
  • zweryfikuj, czy urządzenie posiada zabrudzenia utrudniające precyzyjny odczyt wyników,
  • w przypadku dużych wahań temperatury wstrzymaj się z wyznaczaniem poziomów na co najmniej kilka minut,
  • przechowuj urządzenie w specjalnym futerale, aby uniknąć uszkodzeń.

Jak używać lasera krzyżowego z tyczką?

W niektórych sytuacjach możesz zaopatrzyć się w laser z tyczką rozporową. Jego konstrukcja pozwala na wyznaczanie linii poziomych i pionowych oraz kątów prostych w przestrzeni. Dzięki temu stabilnie przymocujesz sprzęt na dowolnej wysokości. Jak wygląda obsługa lasera krzyżowego w takim wypadku? Poniżej krótki przewodnik.

Krok 1: przygotuj laser krzyżowy, upewniając się, że jest on naładowany.

Krok 2: zamontuj tyczkę rozporową między podłogą a sufitem.

Krok 3: przymocuj laser do uchwytu.

Krok 4: ustaw laser krzyżowy na odpowiedniej wysokości.

Krok 5: włącz laser i wykonaj pomiar.

Bez względu na to, z jakiego modelu lasera korzystasz, zapoznaj się z informacjami dostarczonymi przez producenta. Nieprawidłowe ustawienie, brak stabilnego podłoża, zabrudzenie układu optycznego – to tylko niektóre elementy wpływające na precyzję uzyskiwanych wyników.

do góry