Planując prace ogólnobudowlane, remontowe czy wykończeniowe, przychodzi moment doboru odpowiednich narzędzi pomiarowych. Wśród najpopularniejszych w tej grupie wymienia się dalmierze laserowe – poręczne urządzenia przeznaczone przede wszystkim do pomiaru odległości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dalmierzy o różnej technologii działania, parametrach i cenach. Zatem jaki dalmierz laserowy wybrać?
Wiemy już, co to jest dalmierz laserowy i do czego służy. W jaki jednak sposób dokonywany jest pomiar? Dalmierz laserowy działa na zasadzie pomiaru czasu, w jakim promień wiązki lasera dociera do obiektu i wraca do urządzenia. Wynik jest przeliczany przez procesor urządzenia na odległość. Dalmierze laserowe zapewniają wysoką precyzję pomiaru – ich dokładność wynosi zwykle do pojedynczych milimetrów.
Do zalet dalmierzy laserowych należą też kompaktowe rozmiary (mieszczą się w kieszeni), szybki i łatwy pomiar za pomocą jednego przycisku oraz bogata funkcjonalność. Należy jednak mieć świadomość, że pomiar laserowy może mieć także pewne wady. Na jego wyniki mogą wpływać czynniki atmosferyczne, na przykład deszcz, czy rodzaj powierzchni konkretnego obiektu – wysoce refleksyjna powierzchnia, taka jak lustro czy szyba, może uniemożliwić wykonanie pomiaru.
Dostępne na rynku dalmierze laserowe różnią się technologią działania, parametrami, dodatkowymi funkcjami oraz oczywiście cenami. Jaki dalmierz laserowy wybrać, by w pełni odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom? Dla ułatwienia, warto wcześniej zadać sobie kilka podstawowych pytań:
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam na określenie, jakie parametry, funkcjonalności i możliwości powinien mieć nasz dalmierz laserowy. To znacząco ułatwi wybór odpowiedniego dla nas urządzenia spośród dostępnych na rynku ofert.
Poszukując dalmierza do wykorzystania na placu budowy, najlepiej skupić się na modelach gwarantujących odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz kurzu i pyłu, których w takich miejscach nigdy nie brakuje. Warto również zwrócić uwagę, czy urządzenie umożliwia dokonywanie dodatkowych pomiarów – na przykład kubatury czy powierzchni. Inne przydatne funkcje to inklinometr (pochyłomierz) oraz możliwość zgrania wykonanych pomiarów z pamięci urządzenia za pomocą UBS lub Bluetooth do komputera. Ponadto dobry dalmierz laserowy ma duży, czytelny i kolorowy wyświetlacz, na którym wyraźnie widać wyniki i można przeprowadzać dodatkowe pomiary.
Sprawdź ofertę dalmierzy