Opinie o Nas

Jaki dron dla geodety wybrać? Wskazówki, cechy i specyfikacja

01 grudnia 2023, Nowości

Bezzałogowe pojazdy latające, znane również jako drony, są nieocenionym narzędziem w wielu branżach, w tym we współczesnej geodezji. Pozwalają one na efektywne gromadzenie informacji, nawet z obszarów, do których dostęp jest ograniczony lub które charakteryzują się wysokim stopniem ryzyka. Jednak ze względu na specyfikę branży, istotne jest, by podczas wyboru konkretnego modelu, skupić się na specyficznych wymaganiach technicznych. Jaki zatem powinien być idealny dron geodezyjny? Wyjaśniamy!

O czym należy pamiętać, wybierając dron do pomiarów geodezyjnych?

Kluczowym atrybutem, jakim powinien odznaczać się dron wykorzystywany w geodezji, jest niezawodność oraz zdolność do efektywnego działania w zmiennych warunkach terenowych i atmosferycznych przez długi czas. Istotne jest też wyposażenie takiego urządzenia w zaawansowane kamery, które umożliwiają kreowanie precyzyjnych planów, szkiców oraz map, a także przeprowadzanie niezbędnych kalkulacji geodezyjnych na bazie zgromadzonego materiału wizualnego.

Wybór odpowiedniego modelu drona może znacząco ułatwić codzienną pracę geodety. Do ważnych specyfikacji technicznych zaliczają się też: waga urządzenia, płynność wznoszenia i opadania, maksymalna wysokość lotu, długość lotu, moc transmisji sygnału, precyzja tworzenia map, zakres działania i precyzja sensorów, wrażliwość kamery oraz szybkość działania migawki.

Jakie cechy powinien mieć dobry dron dla geodety?

Branże takie jak np. geodezja, wymagają nadzwyczajnej dokładności. Tworzenie ortofotomap lub numerycznych modeli terenu oznacza, że dane muszą być szczegółowe i bogate w detale.

  • Precyzja

Drony w geodezji muszą zapewniać dokładne dane topograficzne. Wysoka stabilność lotu jest tutaj absolutną koniecznością, aby uniknąć błędów pomiarowych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wyniki.

  • Zgodność z normami prawnymi

Zdjęcia z dronów wykorzystane do celów geodezyjnych muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami np. Rozporządzeniem Ministra Rozwoju dotyczącym standardów technicznych wykonywania pomiarów (Dz.U. 2020 poz. 1429).

  • Automatyka

Nie mniej ważne są aspekty związane z obsługą i planowaniem lotu. Wybierając drony geodezyjne, warto zwrócić uwagę na zaawansowane systemy sterowania, wspierane przez dedykowane aplikacje do kreowania trasy.

Czy cena drona do geodezji zawsze idzie w parze z jakością?

Tak jak w wielu innych przypadkach – cena często, ale nie zawsze koreluje z jakością. Drony wykorzystywane w geodezji są zazwyczaj wyposażone w specjalistyczne systemy do mapowania i pomiarów jak m.in. zaawansowane systemy GPS, a także profesjonalne kamery i oprogramowanie do przetwarzania danych.

Jednak nie zawsze najdroższe drony będą stanowiły optymalny wybór. Decyzja powinna zostać uwarunkowana konkretnymi potrzebami projektu geodezyjnego:

  • dla prostych zadań pomiarowych lub w sytuacji ograniczonego budżetu tańszy dron może okazać się wystarczający;
  • w przypadkach, gdy wymagana jest bardzo wysoka dokładność lub przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach terenowych warto zainwestować w droższy i bardziej zaawansowany sprzęt.

Modele dronów, które idealnie sprawdzą się w geodezji

Choć na rynku dostępnych jest całkiem sporo dobrej jakości urządzeń, kilka z nich wyróżnia się cechami oraz dodatkowymi funkcjami szczególnie przydatnymi w geodezji. Sprawdź drony DJI i wznieś swój biznes na wyższy poziom!

  • Dron DJI Mavic 3 Thermal

Mavic 3 Thermal to poręczny dron z kamerą 12MP i 56x zoomem hybrydowym, idealny nawet dla niewprawionego operatora. Posiada kamerę termowizyjną (640x512) z funkcjami pomiaru i alertów temperatury, umożliwiając efektywne działania przy 28-krotnym przybliżeniu. Model zapewnia 45 minut lotu, co umożliwia pokrycie 2 km², zaawansowane systemy ułatwiające omijanie przeszkód, adaptacyjne alarmy i stabilne połączenie dzięki czterem antenom zapewnia ciągłość pracy nawet przy niesprzyjających warunkach.

  • Dron DJI Mavic 3 Enterprise

Mavic 3 Enterprise to mały dron komercyjny, wyposażony w mechaniczną migawkę i kamerę o 56-krotnym zoomie, a także opcjonalny moduł RTK do mapowania z precyzją do jednego centymetra. Jego niewielkie rozmiary umożliwiają łatwy transport, a dodatkowo ułatwiają sterowanie, co może okazać się szczególnie pomocne u mniej doświadczonych operatorów. Zaawansowany sensor 20MP CMOS 4/3 pozwala na robienie zdjęć bez rozmyć z częstotliwością 0,7 sekundy między ujęciami, nawet w niekorzystnym świetle. Wytrzymała bateria zapewnia do 45 minut nieprzerwanego lotu, a czterokanałowe transmisje stabilne połączenie. APAS 5.0 automatycznie modyfikuje trasę, unikając dzięki temu kolizji, a zaawansowany system RTH inteligentnie planuje powrót do punktu startowego, co oszczędza czas i energię.

  • Dron DJI Mavic 3

DJI Mavic 3 to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie dronów, wyposażony w profesjonalną kamerę Hasselblad. Nagrywa filmy w jakości 5.1K i robi zdjęcia 20MP, co zapewnia spektakularne ujęcia z powietrza. Czas lotu sięga do 46 minut, a zaawansowana transmisja wideo 1080p/60FPS ma zasięg do 8 km. Funkcje bezpieczeństwa, takie jak automatyczny powrót do domu (RTH) i wykrywanie przeszkód, dodatkowo dbają o bezpieczeństwo sprzętu.

Wybierając dron dla geodety, kluczowe jest dopasowanie go do specyficznych wymagań pomiarowych. Istotne czynniki to niezawodność, zaawansowane kamery i zgodność z przepisami. Cena często, ale nie zawsze, odzwierciedla jakość, dlatego wybór powinien być oparty przede wszystkim na Twoich potrzebach.

do góry