Opinie o Nas

Jaki laser krzyżowy wybrać?

10 lipca 2020, Artykuły

laser krzyżowy wykorzystywany w pracach remontowych

Postęp technologiczny wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku przeprowadzania pomiarów. Im większa dokładność, tym wyższe oszczędności oraz bezpieczeństwo gotowego projektu. Precyzję zapewniają wysokiej klasy urządzenia pomiarowe, takie jak laser krzyżowy. Jak działa ten sprzęt i jaki laser krzyżowy wybrać, by zakupiony model był dostosowany do konkretnych potrzeb?

Czym jest i jak działa laser krzyżowy?

Laser krzyżowy to urządzenie pomiarowe zastępujące poziomicę. Generuje poziome i pionowe wiązki lasera przecinające się pod kątem prostym. Emitowane światło jest dobrze widoczne gołym okiem, dzięki czemu znacznie ułatwia prace budowlane, remontowe czy wykończeniowe. W zależności od stopnia zaawansowania laser może wyświetlać jedną linię lub emitować jednocześnie kilka wiązek, na przykład dwie poziome i jedną pionową.

Szczególną zaletą lasera krzyżowego jest doskonała precyzja. Większość modeli umożliwia odmierzanie odległości z dokładnością co do 1 mm. Niektóre pozwalają na pracę w 360 stopniach. Część urządzeń jest też wyposażona w opcję samopoziomowania, czyli ustalenia stabilnej pozycji niezależnie od rodzaju podłoża. Istnieje opcja wyboru lasera krzyżowego emitującego zieloną, cztery razy lepiej widoczną dla ludzkiego oka wiązkę.

 
laser krzyżowy Nivel System


Do czego służy laser krzyżowy? Zastosowanie

Laser krzyżowy przy pomocy generowanych wiązek światła wyznacza pion, poziom oraz kąty proste na wybranej płaszczyźnie – ścianach, podłodze lub suficie. Ma to fundamentalne znaczenie przy układaniu płytek, glazury i terakoty czy nakładaniu tapet. Widoczne linie pozwalają zamontować kaloryfery i gniazdka elektryczne w jednej linii, pomogą też przy pionowaniu otworów okiennych czy drzwiowych, a także przy pracach stolarskich i montażu mebli. Nadają się również do wyznaczania skosów poddasza.

Sprzęt ułatwia nie tylko prace remontowe w mieszkaniu, ale też na zewnątrz budynków. Specjalistyczne modele generują wiązkę doskonale widoczną z odległości kilku metrów, nawet w przypadku dużego nasłonecznienia. Lasery krzyżowe można również wykorzystać do niwelacji terenu, czyli badania różnic w poziomie wysokości między punktami. W tym celu należy dokupić dedykowany czujnik, który wychwyci wiązkę laserową i łatę laserową. Takie zestawy, zwłaszcza na stosunkowo niewielkich odległościach (ogród, trawnik, podjazd przed domem) z powodzeniem zastąpią niwelator optyczny.

Laser krzyżowy może być stosowany zarówno przez profesjonalistów zajmujących się na co dzień pracami budowlanymi, jak i amatorów potrzebujących wsparcia w drobnych kwestiach wykończeniowych.

mężczyzna korzysta z lasera krzyżowego

Laser krzyżowy – jaki wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów omawianych urządzeń. Osoby, które zastanawiają się, jaki laser krzyżowy wybrać, powinny kierować się przede wszystkim przeznaczeniem urządzenia. Jeśli laser będzie stosowany do prostych prac domowych, takich jak montaż nowych mebli czy równe powieszenie obrazów, wystarczy zaopatrzyć się w prosty model. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeżeli laser krzyżowy będzie służyć do zaawansowanych działań budowlanych przeprowadzanych w rozmaitych warunkach. Wówczas należy wybrać urządzenie o szerokim spektrum zastosowania, z ochronną obudową oraz szeregiem funkcji dodatkowych.

Sercem lasera krzyżowego jest kompensator magnetyczny odpowiadający za prawidłowe ustawienie wiązek lasera. Dzięki temu mamy pewność, że wyświetlana linia jest dokładnie poziomo, mimo że sam laser może być lekko przechylony w danym kierunku, na przykład z powodu ustawienia go na nierównym podłożu. Niektóre modele laserów krzyżowych mają możliwość blokady kompensatora. Funkcja ta pozwala na dowolne przechylanie urządzenia, podczas gdy nadal będzie ono generować wiązki laserowe. W ten sposób możemy oznaczyć odpowiednie krzywe.

Dlaczego nie należy oszczędzać na sprzęcie pomiarowym? Najtańsze modele na rynku znajdziemy już za nieco ponad 100 zł, najdroższe zaś kosztują nawet kilka tysięcy. Ewentualne naprawy mogą jednak kosztować znacznie więcej. O ile w przypadku drobnych usterek w prywatnym mieszkaniu cena poprawek raczej nie zwali nikogo z nóg, to już nieprawidłowości w fundamentalnych pracach budowlanych mogą wymagać działań, których koszty będą liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych!

 laser krzyżowy używany podczas zawieszania obrazów

Jaki laserowy krzyżowy 360 stopni kupić?

Zaawansowane technologicznie modele laserów krzyżowych wyświetlają wiązkę w zakresie 360 stopni. Tworzą wokół własnej osi szereg pionowych i poziomych linii, wyznaczających na płaszczyznach siatkę układów przecinających się wzajemnie pod kątem prostym. Laser krzyżowy 360 stopni to rozwiązanie niezwykle przydatne przy układaniu płytek, sufitów podwieszanych, instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy ustawianiu mebli pod wymiar.

Przykładem takiego urządzenia jest wielozadaniowy laser krzyżowy Nivel System CL4D-B z super widzialną wiązką niebieskiego lasera o długości fali 505 nm. Umożliwia on wyznaczenie linii już na wysokości 17 mm, dzięki czemu ułatwia układanie płytek od samej podłogi. Pracuje z dokładnością 1mm/10m. Istnieje również opcja wyposażenia sprzętu w dedykowaną tyczkę rozporową, czujnik lub statyw, co znacznie zwiększa możliwości zastosowania lasera.

Jak więc wybrać laser krzyżowy? Przede wszystkim należy kierować się własnymi potrzebami. A jeśli skupiają się one na pracy zarobkowej – zdecydowanie nie oszczędzać na sprzęcie! Wybór lepszego, zaawansowanego urządzenia z pewnością przełoży się pozytywnie na uzyskane efekty w postaci doskonale przeprowadzonych prac budowlanych, dobrej opinii i powracających klientów.

do góry