Opinie o Nas

Jaki niwelator laserowy wybrać? Podpowiadamy!

18 maja 2022, Artykuły


Niwelatory laserowe to urządzenia znajdujące szerokie zastosowanie zarówno przy pracach budowlanych, jak i remontowych czy wykończeniowych. Różne modele niwelatorów mogą mieć jednak nieco odmienne parametry, które decydują o ich przeznaczeniu. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie i jaki niwelator laserowy wybrać?

Jaki niwelator laserowy wybrać? Podpowiadamy!

Co to jest i do czego służy niwelator laserowy?

Niwelator laserowy to elektronarzędzie będące rodzajem poziomicy, które wyświetla idealnie spoziomowaną wiązkę lasera. Obrotowa głowica z laserem, w którą wyposażony jest ten sprzęt, obraca się z dużą prędkością – nawet 900 obrotów na minutę. W efekcie pojedyncza wiązka lasera zmienia się w płaszczyznę laserową o średnicy nawet 1200 metrów dookoła lasera. Płaszczyzna laserowa wyświetlana przez niwelator w pracach budowlanych służy jako płaszczyzna referencyjna do pomiarów różnic wysokości, czyli niwelacji.

Zastanawiasz się, jaki niwelator laserowy kupić? By wybrać odpowiedni model, należy przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie, do czego służy niwelator laserowy, a następnie możliwie precyzyjnie określić, w jaki sposób zamierzamy z niego korzystać. Niwelatory laserowe najczęściej stosowane są do wyznaczania odpowiedniego, jednego poziomu na placu budowy. Zaawansowane modele mają także funkcje wyznaczania spadków – w tym przypadku płaszczyzna laserowa może być pochylana w jednym lub dwóch kierunkach. Opcja wyznaczania spadków jest wykorzystywana zazwyczaj przy pracach ziemnych, drogowych i brukarskich – czyli wszędzie tam, gdzie trzeba uzyskać takie pochylenie powierzchni, żeby zapewnić odpowiedni spływ wody.

Niektóre modele niwelatorów laserowych są dodatkowo wyposażone w funkcję pozwalającą na pracę w pozycji odwróconej o 90°, dzięki której podczas prac budowlanych można wyznaczać linie pionowe. Funkcjonalność ta jest przydatna do wyznaczania otworów okiennych lub drzwiowych czy do pionowania słupków ogrodzeniowych. Płaszczyzna laserowa jest widoczna jako linia laserowa na ścianach, sufitach lub wszędzie tam, gdzie po prostu napotka przeszkodę.

Linię tę możemy wykorzystywać do montażu mebli pod zabudowę oraz innych elementów wykończeniowych. Wewnątrz pomieszczeń linia jest widoczna gołym okiem, natomiast przy pracach na zewnątrz lub przy dużym nasłonecznieniu pomieszczenia do wychwycenia wiązki wykorzystuje się czujnik laserowy (detektor). Czujnik pozwala zatem na dokonywanie pomiarów nawet wtedy, kiedy wiązka wyświetlana przez niwelator laserowy jest dla nas niewidoczna – można więc powiedzieć, że w takiej sytuacji detektor jest naszymi oczami.

niwelatory laserowe najczęściej służą do wyznaczania poziomu na placu budowy

Najważniejsze parametry niwelatorów laserowych

Niwelatory laserowe mają szereg parametrów, które wpływają na ich funkcjonalność na placu budowy. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • dokładność – standardem jest 1 mm/10 m, ale niektóre modele oferują jeszcze wyższą precyzję;
  • zasięg pracy – w zależności od wybranego modelu, niwelator laserowy może mieć zasięg od 500, przez 700, do nawet 1200 metrów;
  • kolor lasera – wiązka może mieć kolor czerwony lub zielony, który jest nawet czterokrotnie lepiej widoczny gołym okiem. To, jaki niwelator laserowy wybrać, zależy od warunków, w jakich zamierzamy go wykorzystywać;
  • funkcja pochylenia płaszczyzny – niwelator może mieć możliwość pochylenia płaszczyzny laserowej w jednym lub w dwóch kierunkach o 5, 10 lub nawet 25%;
  • skanowanie – możemy tak ustawić pracę niwelatora, by wiązka rzucana przez urządzenie przesuwała się od punktu A do punktu B na wycinku okręgu. Dzięki tej funkcji na dużym placu budowy poszczególne ekipy pomiarowe nie zakłócają sobie wzajemnie pracy, co pozwala na uniknięcie przypadkowego odczytania wskazań innego niwelatora przez czujnik;
  • czas pracy – niwelatory są najczęściej wyposażone w zasilanie w postaci akumulatorów Li-Ion. Warto zwrócić uwagę, by oferowały jak najdłuższy czas pracy, sięgający około 50 godzin. Niektóre modele niwelatorów mają baterie alkaliczne (na przykład wymiennie z akumulatorami), umożliwiając pracę do 90 godzin;
  • zakres temperatury pracy – ważne, by wybrany niwelator pozwalał na korzystanie z urządzenia zarówno przy stosunkowo wysokiej, jak i ujemnej temperaturze. Zalecany zakres temperatur to od około -20 do 50°C;
  • szybkość obrotu głowicy – 300 obrotów na minutę to standard pozwalający na odpowiednią widoczność linii wyznaczanej przez wiązkę laserową oraz prawidłowe odczyty na czujniku. Przy pracach z systemami sterowania maszyn, niwelator powinien mieć możliwość obrotu głowicy co najmniej 600 razy na minutę.

Więcej na temat cech dobrego niwelatora laserowego piszemy w artykule: Na co zwrócić uwagę przy wyborze niwelatora laserowego?

niwelatory laserowe różnią się parametrami technicznymi

Niwelator laserowy zielony czy czerwony?

Niwelatory laserowe emitują wiązkę światła laserowego widzialnego – najczęściej ma ona kolor czerwony, ale niektórych urządzeniach jej zabarwienie jest zielone. Na który wariant lepiej więc się zdecydować – niwelator laserowy zielony czy czerwony? Wybór powinien być determinowany przez to, gdzie będziemy najczęściej używać niwelatora.

Niwelatory laserowe obrotowe są urządzeniami, których używa się przy pracach budowlanych, remontach, wykończeniach, pracach drogowych, ogrodniczych oraz w brukarstwie. Jeśli pracujemy wewnątrz pomieszczeń – specjalizujemy się na przykład w remontach – lepiej sprawdzi się niwelator laserowy z wiązką zieloną. Zielony kolor jest cztery razy lepiej widoczny dla ludzkiego oka, więc linie generowane przez urządzenie będą znacznie wyraźniejsze niż te w kolorze czerwonym. Doskonale widoczne zielone linie odczuwalnie zwiększą komfort i dokładność pracy.

Jeżeli natomiast zazwyczaj pracujemy na zewnątrz, wykonując na przykład prace brukarskie, to niezależnie od koloru wiązki, będzie ona dla nas niewidoczna – do jej wychwycenia konieczne będzie więc zastosowanie detektora. W takim przypadku rozsądniej będzie wybrać niwelator laserowy z wiązką w kolorze czerwonym. Są one nieco tańsze niż modele z wiązką zieloną, a pod tym względem różnica w pracy między nimi będzie właściwie nieodczuwalna.

niwelator laserowy może emitować wiązkę w kolorze czerwonym lub zielonym


Jaki niwelator laserowy na budowę?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli niwelatorów laserowych, różniących się nie tylko cenami, ale przede wszystkim parametrami i funkcjonalnościami. Kupując niwelator laserowy na budowę, warto zdecydować się na model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Przy pracach wewnątrz pomieszczeń najlepiej sprawdzi się urządzenie z zieloną wiązką lasera. Jeżeli wykonujemy prace ziemne, zaleca się postawić na niwelator z cyfrowym wyznaczaniem spadku. Jeśli sprzęt będzie nam potrzebny do prac drogowych, powinniśmy zwrócić uwagę na jego zasięg i większe od standardowych spadki.

Zatem jaki niwelator laserowy na budowę najlepiej kupić? Poniżej przedstawiamy kilka wybranych modeli, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Niwelator laserowy Nivel System NL500 DIGITAL + statyw SJJ32 + łata

Niwelator laserowy Nivel System NL520R DIGITAL + Statyw + Łata

Niwelator laserowy Nivel System NL540G (wiązka zielona) + statyw + łata

Niwelator laserowy Nivel System NL720G Digital + statyw + łata

Niwelator laserowy Nivel System NL740G Digital + statyw + łata

Niwelator laserowy TOPCON RL-HV2S Digital + Statyw SJJ1 + Łata LS24

Autor: Dariusz Kula

do góry