Opinie o Nas

Jaki niwelator optyczny wybrać

16 grudnia 2019, Artykuły

Zajmując się pracami budowlanymi, drogowymi, ziemnymi czy ogrodniczymi w pewnym momencie stajemy przed wyborem odpowiedniego do wykonywanej przez nas pracy niwelatora.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów, w cenach od kilkuset do kilku tysięcy zł. Wśród niwelatorów obecnie najczęściej wybieranych przez budowlańców rozróżniamy urządzenia optyczne o powiększeniu 24x i 32x. Czym się różnią? Jak działają? Który powinniśmy wybrać do pracy jaką wykonujemy? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania – zaczynając od krótkiej charakterystyki niwelatora optycznego i opisu funkcji.
Niwelator optyczny - czym jest?

Niwelatory optyczne to nadal najpopularniejsze przyrządy pomiarowe używane do wyznaczania właściwego poziomu na placu budowy. Obecnie dostępne na rynku niwelatory optyczne posiadają system automatycznego poziomowania, za co odpowiada wewnętrzny moduł zwany kompensatorem. W Pomiar24.pl oferujemy wyłącznie niwelatory optyczne z doskonałym kompensatorem magnetycznym. Dzięki temu urządzenie umożliwia prawidłowe pomiary, pomimo że nie ustawiliśmy go w idealnym poziomie. Kompensator wyrównuje ten błąd automatycznie poziomując instrument. Głównym elementem konstrukcyjnym niwelatora jest zespół optyczny, czyli luneta. Składa się ona z obiektywu, okularu, soczewki ogniskującej oraz płytki ogniskowej z naniesionym na nią krzyżem nitek. Najczęściej spotykane są niwelatory o powiększeniu 24x oraz 32x. Duże znaczenie ma również średnica obiektywu dzięki której obraz jest doskonale widoczny.

Dokładności jakie charakteryzują się te urządzenia mieszczą się najczęściej w zakresie 1-2mm na kilometrze podwójnej niwelacji, a więc są praktycznie bezbłędne.
Jak pracować niwelatorem optycznym?

Pomiary odbywają się na zasadzie obserwacji wskazań na łacie, obserwowanej przez lunetę niwelatora, ustawionego na statywie. Praca ta angażuje 2 osoby, jedna przemieszcza się z łatą po mierzonym terenie, przystawiając ją w punktach w których chcemy dokonać pomiaru, druga obserwuje przez lunetę niwelatora wskazania na łacie w każdym z tych punktów. Na podstawie wskazań wyliczana jest różnica wysokości pomiędzy poziomem a położeniem mierzonych punktów.

Niwelatory optyczne cena:

Niwelatory optyczne to proste urządzenia, ich cena jest zależna od parametrów oraz(w większym stopniu) od jakości wykonania, jakości użytych komponentów i marki producenta. Najtańszy niwelator to koszt rzędu 479 zł netto, te najlepsze i najdokładniejsze mają ceny zbliżone do 5 000 zł netto. Jaki niwelator optyczny wybrać? Do pomierzenia działki, do prostych prac budowlanych wystarczy najbardziej ekonomiczny niwelator. Do do precyzyjnych prac, np. do prac geodezyjnych należy wybrać jeden z modeli o wyższej jakości.

Sprawdź ofertę niwelatorów optycznych w Pomiar24.pl.

do góry