Opinie o Nas

Licencja na drona – kiedy jest potrzebna i jak ją zdobyć?

01 grudnia 2023, Nowości

W Polsce drony zdobywają coraz więcej sympatyków, którzy widzą w nich nie tylko świetny sposób na wspólną rozrywkę, ale też na eksplorowanie nowych terenów, a nawet zarobek! Jednak należy pamiętać, że aby latać urządzeniem bezzałogowym legalnie, w niektórych przypadkach konieczne będzie zdobycie pewnych uprawień. Sprawdź jakie modele możesz obsługiwać legalnie bez jakiegokolwiek zezwolenia, a które z nich wymagają stosownych licencji!

Czy na drona trzeba mieć pozwolenie?

Jeśli nie wiesz, czy na drona, którego chcesz kupić, trzeba mieć licencje, warto zaznajomić się z podstawowymi regulacjami. Sprzedaż dronów w Polsce koncentruje się głównie na modelach lekkich, z maksymalną masą do 25 kg, które powinny podczas lotu znajdować się w zasięgu wzroku operatora – maksymalnie do 120 m od niego. Prawo wymaga również trzymania dystansu od ludzi – 30 m dla większości urządzeń oraz 150 m dla cięższych maszyn, do których wymagane jest uprawnienie na drona.

Latanie w obszarach miejskich czy parkach jest zatem ograniczone. Drony nie mogą latać nad wrażliwymi punktami, takimi jak porty czy infrastruktura rządowa, bez specjalnej zgody. Aby uzyskać dostęp do przestrzeni powietrznej nad obiektami z ograniczeniami bezpieczeństwa, wymagane są szczególne kategorie uprawnień i indywidualne pozwolenia, a loty te są rzadkością.

mężczyźni, którzy odbywają szkolenie z obsługi drona, aby zdobyć licencję

Jak uzyskać uprawnienia na drony?

Naruszenie przepisów dotyczących dronów, w tym latanie bez wymaganych licencji, może skutkować surowymi sankcjami finansowymi lub nawet więzieniem, zwłaszcza jeśli zagrozi to bezpieczeństwu. Uzyskanie uprawnień wymaga odbycia bezpłatnego kursu, podczas którego nauczysz się jak latać dronem i zaliczenia płatnego egzaminu, którego szczegóły określa Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Licencje dla operatorów dronów podzielone są na klasy, takie jak otwarta czy specjalna, które uprawniają do sterowania różnymi typami urządzeń. Modele poniżej 250 gramów jak niektóre drony DJI są zwolnione z obowiązku rejestracji, podczas gdy pozostałe modele muszą być zarejestrowane przez platformę ULC, co wiąże się ze wpisaniem numeru modelu i dostarczeniem dokumentacji w przypadku dronów wymagających licencji.

W Polsce kara za niedozwolone operowanie dronem może wahać się od mandatu w wysokości do 15 tysięcy złotych po wyrok do trzech lat więzienia, w zależności od zamiaru sprawcy i wynikających z tego konsekwencji. Naruszenie regulacji dotyczących użytkowania dronów, jak niedozwolone przeloty nad terenami prywatnymi czy obszarami zakazanymi, może skutkować znaczącą grzywną.

W dodatku, osoby łamiące te zasady mogą zostać obciążone odpowiedzialnością cywilną za zakłócenie prywatności lub za szkody wyrządzone mieniu. Z kolei wykorzystywanie drona do celów inwigilacji jest przestępstwem traktowanym jeszcze surowiej i grozi za nie do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Ile kosztuje licencja na drona?

Posiadanie licencji na drona jest w Polsce obowiązkowe dla tych, którzy planują zakup cięższych, profesjonalnych urządzeń. Licencję wydawaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego można uzyskać po ukończeniu bezpłatnego kursu oraz zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Łączna cena związana z uzyskaniem stosownych dokumentów to około 200 zł.

Operatorzy pragnący prowadzić działalność poza granicami kraju powinni zastanowić się nad zdobyciem międzynarodowej kwalifikacji UAVO, której koszt, zależny od specyfiki i zastosowania drona, a cena oscyluje w granicach od 1000 do kilku tysięcy złotych. Kursy te nie tylko zwiększają kompetencje, ale też otwierają drzwi do międzynarodowego rynku usług. Certyfikacja ta jest często bardziej wymagająca i droższa, ale stanowi inwestycję, jeśli np. prowadzisz własną firmę i wykorzystujesz do pracy drony geodezyjne.

Na jakie drony nie trzeba mieć licencji?

Drony mogą pilotować wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia. W przypadku młodszych osób wymagany jest nadzór osoby dorosłej. Oczywiście mowa tutaj o urządzeniach, do których nie jest potrzebne uprawnienie na drona, czyli takich, których waga nie przekracza 250 gramów. Podczas korzystania z urządzenia trzeba jednak spełnić kilka warunków, m.in. dron musi znajdować się cały czas w polu widzenia, a sam lot musi odbywać się w odległości minimum 30 metrów od innych osób. To kryterium ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas korzystania z dronów i pozwala uniknąć naruszenia przestrzeni osobistej osób postronnych.

W Polsce latanie dronem to zarówno rozrywka, jak i część prowadzenia własnej działalności regulowana prawem. Nabycie stosownych uprawnień wiąże się z obowiązkowym szkoleniem oraz egzaminami natomiast nieprzestrzeganie przepisów może skutkować wysokimi karami. Znajomość prawa nie tylko uchroni Cię zatem przed ewentualnymi nieprzyjemnościami, ale też pozwoli w pełni cieszyć się z przyjemności, jaką daje obsługa tego wyjątkowego urządzenia.

do góry