Niwelator laserowy to narzędzie, które jest obecne na budowach od blisko 50 lat. Po raz pierwszy pojawił się na rynku w 1974 roku. Pierwsze egzemplarze były stosunkowo drogimi rozwiązaniami – zwłaszcza w porównaniu do cen niwelatorów optycznych, których miały być naturalnym następcą.
Niwelator laserowy powstał z myślą o pomiarach jednoosobowych, z większą tolerancją dokładności oraz z większym zasięgiem niż popularne wtedy optyki. Możliwość pracy na dalekich odległościach bez konieczności przenoszenia urządzenia, duży zasięg obejmujący cały plac budowy to niewątpliwe atuty tych urządzeń. Dały one bezwzględną przewagę nad niwelatorami optycznymi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej pracy niwelatora laserowego, sprawdź nasz artykuł Narzędzie niezbędne na każdej budowie – jak działa niwelator laserowy?.
Aktualnie na rynku jest bardzo wiele modeli niwelatorów laserowych. Skupiając się wyłącznie na tych rotacyjnych, możemy podzielić je za względu na funkcjonalność:
Niwelatory laserowe różnią się także kolorem wyświetlanej wiązki laserowej:
Poszczególne modele niwelatorów laserowych rotacyjnych różnią się między sobą także zasięgiem pracy, dokładnością, dodatkowymi funkcjonalnościami i wyposażeniem.
Niwelatory to urządzenia bardzo często wykorzystywane na zewnątrz, gdzie są narażone na czynniki atmosferyczne (wiatr, deszcz, upał czy mróz). Dobry niwelator powinien móc pracować w trudnych warunkach. Jak sprawdzić, czy wybrany model jest odporny? Tę cechę możemy odczytać z IP urządzania. Wartości podane przy IP świadczą o wodoodporności i pyłoszczelności urządzenia. Więcej o IP w sprzęcie pomiarowym dowiesz się z naszego artykułu na temat IP stopień ochrony w sprzęcie pomiarowym.
Wykonując pomiar, zakładamy, że wyniki będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. W zależności od wykonywanej pracy wymagana jest mniejsza lub większa dokładność. Większość producentów niwelatorów laserowych podaje dokładność, jaką uzyskamy na 10, 20 lub 50 metrach.
Dokładność wyraża się najczęściej w postaci dopuszczalnego błędu urządzenia, np. 2 mm/10 m. Pamiętajmy, że wartość błędu rośnie wprost proporcjonalnie do odległości pomiaru. Jeśli urządzenie posiada dokładność 1mm/10m, to możliwy błąd na odległości 100 m wzrasta do 10 mm.
Odległość, na jakiej możemy działać z niwelatorem laserowym, jest jednym z głównych argumentów, dla których użytkownicy decydują się na wybór takiego rozwiązania kosztem np. niwelatora optycznego. Bardzo ważna jest wygoda pracy i jej prostota. Ustawiając raz niwelator laserowy, możemy wykonywać pomiary na całym placu budowy.
Niwelatory laserowe posiadają zasięgi od 500 m do nawet 1200 m. Te wartości to średnica zasięgu pomiaru. Oznaczają, że płaszczyznę laserową wyświetlaną przez obracającą się głowicę lasera rotacyjnego, możemy użyć jako płaszczyzny referencyjnej w zadanej odległości od urządzenia – niezależnie od kierunku, w jakim się udamy.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnym stopniu zaawansowania. Podstawowe urządzenia dedykowane są wyłącznie do pomiarów poziomu. Idąc w stronę bardziej zaawansowanych modeli, napotykamy te, które mogą wyznaczać również płaszczyznę pionową (po obróceniu niwelatora „na bok”). Taka wiązka jest także linią prostą na płaszczyźnie i sprawdza się np. do wytyczania chodników, wykopów czy szalunków.
Kolejną funkcjonalnością bardzo przydatną przy pracach drogowych czy ziemnych, jest możliwość wyznaczania spadków – w jednym lub dwóch kierunkach. W taką funkcjonalność jest wyposażony np. jeden z najpopularniejszych niwelatorów na rynku - NL520 marki Nivel System. Jednym przyciskiem możemy pochylić płaszczyznę laserową, dzięki czemu uzyskamy spadek wody przy budowie np. parkingu czy placu. Niektóre niwelatory ze spadkami posiadają także wyświetlacz, na którym wprowadzamy potrzebne wartości spadku (np. 3%), a niwelator sam wykonuje zadane pochylenie. Takim niwelatorem jest niwelator laserowy NL540, najchętniej wybierany przez klientów niwelator w tym przedziale cenowym.
Do popularnych funkcjonalności niwelatora laserowego należy skanowanie, czyli możliwość wyznaczania niecałej płaszczyzny 360', ale tylko jej określonego wycinka, np. 30'. Taki „wycinek” możemy przesuwać dookoła urządzenia, precyzyjnie przenosząc poziom z punktu do punktu. Ta funkcja umożliwia pracę kilku zespołom pomiarowym na jednej dużej budowie. Dzięki niej mamy pewność, że odczytujemy wyłącznie zadane przez nasz niwelator pomiary.
Wybierając niwelator laserowy, warto sprawdzić przed zakupem, co otrzymamy wraz z samym urządzeniem. Najczęściej w zestawie podstawowym jest również statyw i łata laserowa, a obowiązkowo powinien znaleźć się w nim czujnik laserowy. Bez niego nie moglibyśmy wykonywać pomiarów tam, gdzie wiązka laserowa nie jest widoczna gołym okiem, a także na zewnątrz.
Przy niwelatorach ze spadkami dodatkowym cennym elementem jest pilot zdalnego sterowania, który pozwala na zmianę parametrów pracy niwelatora bez konieczności podchodzenia każdorazowo do urządzenia. Producenci niwelatorów często uzupełniają walizy transportowe (odporne na uderzenia kufry transportowe zabezpieczające urządzania przed uszkodzeniem w transporcie) w tarczki, czy okulary laserowe, pomagające lepiej dostrzegać wiązkę laserową.
Sprzęt dedykowany na budowę powinien charakteryzować się prostą i intuicyjną obsługą. Często będzie wykorzystywany przez mniej doświadczonych pracowników, dlatego ważne jest, żeby jego obsługa nie przysparzała trudności. Każdy z nas woli urządzenia intuicyjne w obsłudze, pomiar powinien być prosty, łatwy i przyjemny. W miarę rozwoju niwelatorów producenci dostrzegli tę konieczność i obecnie produkowane niwelatory laserowe to urządzania, których obsługę możemy opanować w kilka minut.
Nawet najlepsze urządzenie może ulec awarii – ważne, żebyśmy mogli szybko i sprawnie je naprawić. Dobry niwelator laserowy to taki, któremu producent lub sprzedawca zapewnia odpowiednio długą gwarancję (standard dla niwelatorów laserowych to 1-2 lata), a także dostęp do autoryzowanego serwisu po zakończeniu okresu gwarancyjnego.
Zgodnie ze znaną zasadą „czas to pieniądz”, ważne, żeby serwis zakupionego przez nas urządzenia był w Polsce, dzięki temu oszczędzamy zawsze czas potrzebny na transport uszkodzonego urządzenia do serwisu. Wsparcie i doradztwo techniczne to aspekt, o którym często nie wspominają dostawcy sprzętu pomiarowego, zwłaszcza jeśli jest on z gatunku „no name”, a jest to argument bardzo ważny dla nas, użytkowników sprzętu. Dobry sprzedawca nie tylko dobierze odpowiednie dla nas urządzenie pomiarowe, ale także będzie umiał wspomóc nas fachową wiedzą w trakcie wykonywanych prac.
Dobry niwelator laserowy to taki, który skupia w sobie wszystkie powyższe zalety. Zatem jaki niwelator laserowy wybrać? Przy wyborze sprzętu powinniśmy kierować się przede wszystkim ku optymalnemu dla nas rozwiązaniu. Wybierajmy urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w wykonywanych przez nas pracach. Weźmy pod uwagę też, jaki potencjał sobą prezentuje. Warto wybrać model o trochę większym zakresie funkcjonalności niż aktualnie potrzebujemy, aby za kilka miesięcy nie musieć kupować nowego sprzętu pomiarowego.
Sprawdź ofertę profesjonalnych niwelatorów laserowych: <KLIKNIJ TUTAJ>
aut. Dariusz Kula