Opinie o Nas

Pęknięcia i szczeliny budynków: W jaki sposób je monitorować?

17 maja 2024, Artykuły

Pęknięcia i szczeliny budynków: W jaki sposób je monitorować?


Rysy i pęknięcia w konstrukcjach budowlanych to powszechne zjawisko, które może dotyczyć zarówno budynków murowanych, jak i betonowych (żelbetowych i sprężonych). Chociaż niektóre z tych uszkodzeń mogą być niegroźne dla ogólnego bezpieczeństwa konstrukcji, inne mogą wskazywać na poważniejsze problemy strukturalne. Dlatego ważne jest monitorowanie zmian rozwarcia rys w czasie, aby odpowiednio ocenić stan techniczny budynku. W naszym artykule omówimy różne metody pomiaru rozwarcia rys, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych szczelinomierzy.

Dlaczego monitorowanie rys jest ważne?


Pojawienie się rys może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym o pogarszającym się stanie technicznym obiektu. Przyczyn powstawania rys jest wiele: od nierównomiernego osiadania budynku, przez prace budowlane w sąsiedztwie, aż po naturalne odkształcenia termiczne. W związku z tym, regularne monitorowanie rozwarcia rys pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych zagrożeń i podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

Tradycyjne metody pomiaru: szkło i gips


Jedną z najstarszych metod monitorowania rozwarcia rys jest tzw. „szkiełko”. Metoda ta polega na przyklejeniu małej szklanej płytki (o grubości mniejszej niż 1 mm) po obu stronach rysy za pomocą żywicy epoksydowej. Pęknięcie szkiełka oznacza, że rysa „pracuje”, czyli zmienia swoją szerokość.

Podobną zasadę działania mają tzw. „plomby gipsowe”, które są wykonane wyłącznie z gipsu budowlanego. Oba te materiały – szkło i gips – są jednak kruche i mają ograniczone odkształcenia plastyczne i sprężyste. Dlatego nawet niewielkie zmiany rozwarcia (poniżej 0,1 mm) mogą prowadzić do ich pęknięcia, co nie zawsze jest wskaźnikiem poważnych problemów strukturalnych.

Nowoczesne rozwiązanie: szczelinomierze

W odpowiedzi na ograniczenia tradycyjnych metod, nasz sklep oferuje nowoczesne szczelinomierze, które pozwalają na dokładne monitorowanie rozwarcia rys. Wskaźniki rozwarcia rys umożliwiają pomiar zmian szerokości rys w dwóch prostopadłych kierunkach oraz obliczenie kąta obrotu oddzielonych fragmentów konstrukcji. 

Zalety szczelinomierzy:

Wysoka Precyzja: Rozdzielczość odczytu wynosi 1 mm, a zakres pomiarowy od –15 mm do +20 mm.

Wymiary urządzenia: 32x120x5 mm. 

Odporność na Warunki Zewnętrzne: Wykonane z nierdzewnej stali, szczelinomierze są odporne na działanie czynników atmosferycznych, co pozwala na ich stosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.


Montaż szczelinomierzy


Aby prawidłowo zamontować szczelinomierz, należy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia powinna być równa i stabilna, a tynk w miejscu montażu – usunięty. Następnie należy wywiercić otwory montażowe, oczyścić je z pyłu i zamocować wskaźnik, upewniając się, że jest on ustawiony w punktach zerowych.

Uwaga: Wskaźników rozwarcia rys nie można montować na różnego rodzaju silikony, ponieważ ich odkształcenia termiczne mogą zakłamać wyniki pomiarów.

Podsumowanie

Monitorowanie rozwarcia rys jest kluczowym elementem oceny stanu technicznego budynków. Choć tradycyjne metody, takie jak plomby szklane i gipsowe, są nadal stosowane, nowoczesne szczelinomierze oferują wyższą precyzję i niezawodność. Dzięki nim możliwe jest dokładne śledzenie zmian w konstrukcji i podjęcie odpowiednich działań naprawczych w odpowiednim czasie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego ze sprzętem pomiarowym, gdzie znajdą Państwo szeroki wybór profesjonalnych szczelinomierzy do monitorowania rys i pęknięć w konstrukcjach budowlanych.

Sklep internetowy ze sprzętem pomiarowym


Nasz sklep oferuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi pomiarowych, w tym nowoczesne szczelinomierze, które zapewniają precyzyjne i niezawodne monitorowanie rys. Zapewniamy również wsparcie techniczne oraz szybką dostawę w 24h. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o bezpieczeństwo swojej konstrukcji już dziś!

do góry