Opinie o Nas

System wskaźnikowy do kontroli pracy koparki i spycharki

18 marca 2020, Artykuły

Kontrola pracy koparki i spycharki

Proces wykonywania prac ziemnych maszynami - koparką, spycharką lub inną maszyną można zdecydowanie przyspieszyć i uprościć. Problemem jaki często napotykamy podczas takich prac jest niwelacja - wyznaczenie odpowiedniego poziomu lub spadku. Bez prawidłowej kontroli wykonywanej pracy nie wiemy czy np. wykop który wykonaliśmy jest już odpowiedniej głębokości lub czy wyrównana przez nas warstwa ma odpowiedni spadek, tak by woda spływała w odpowiednim kierunku. Dotychczas angażowano w ten proces dodatkowe osoby do pomiarów (czy ekipy geodezyjne). Budowy realizujące takie metody są często kosztowne, długotrwałe i wymaga specjalizacji i dużej dokładności. Czy można to zrobić prościej, dokładniej i szybciej?

Pomocne podczas takich prac są niwelatory laserowe - dzięki rzucanej dookoła własnej osi wiązce laserowej(poziomej lub z ustawionym odpowiednim spadkiem)jeden z pracowników może za pomocą czujnika zamontowanego na łacie sprawdzić wykonaną przez operatora maszyny pracę. Zasięg pracy takiego niwelatora to od 300 m do nawet 1200 m, więc pomiary można wykonać praktycznie na całym odcinku prac, bez konieczności przestawiania urządzenia. Co ważne, do pomiarów z wykorzystaniem niwelatora laserowego wystarczy jedna osoba.


Ten proces można jeszcze bardziej zautomatyzować, uprościć i skrócić, korzystając z techniki laserowej, która ułatwia i przyspiesza prace na każdym etapie oraz czujnika laserowego(detektora) zamontowanego na ramieniu koparki lub lemieszu spycharki.

Wskaźnikowy system kontroli pracy maszyn

W rozwiązaniu tym system elektroniczny lasera, dzięki czujnikom zainstalowanym na lemieszu lub na ramieniu koparki, może kontrolować wysokość i spadek wyrównywanej warstwy. Praca jest dokładniejsza i szybsza. Zestaw wskaźnikowy to gotowy zestaw mobilny, montaż nie sprawia problemu i może być przeprowadzony przez operatora maszyny bezpośrednio przed rozpoczęciem niwelacji, a po pracy elementy można schować do walizki.


Zestaw wskaźnikowy może być oparty na dowolnym niwelatorze laserowym, ważne żeby posiadał wystarczającą prędkość obrotu głowicy(najlepiej ok.600 na minutę) polecamy zwłaszcza te wyposażone w wyświetlacz LCD z możliwością ustawienia na nim potrzebnych spadków. Takim niwelatorem jest np. RL-SV2S marki Topcon.
Czujnik maszynowy (opowiemy na przykładzie czujnika Topcon LS-B110) zamocowany jest do maszyny za pośrednictwem uchwytu magnetycznego (ten mocowany jest do lemiesza za pomocą mocnych magnesów) lub za pomocą klamr do przyspawanej do lemiesza rurki stalowej.

Jasny i czytelny wyświetlacz diodowy na czujniku LS-B110 informuje operatora, czy ma w danym momencie obniżyć czy podnieść lemiesz. Jeśli na niwelatorze zostanie ustawiony żądany spadek w dwóch kierunkach, operator może go zrealizować na podstawie wskazań czujnika, bez pomiarów, bez przeliczania i bez ryzyka błędu – a przede wszystkim znacznie szybciej!Niwelator ustawia się w osi drogi, boiska, placu (na jego obrzeżach), co pozwala wyznaczać płaszczyznę ze spadkami w dwóch kierunkach bez konieczności przestawiania lasera. Operator maszyny może zmieniać ustawienia instrumentu zdalnie, za pomocą pilota.

Prace ziemne koparką i spycharką

Prace ziemne często składają się z kilku etapów (np. niwelacji gruntu, drenaż, wykonania warstw podbudowy / ułożenia kruszywa (o różnych frakcjach), położenia nawierzchni . Technikę laserową można z powodzeniem zastosować na wszystkich etapach. Technologia bardzo ułatwia uzyskanie odpowiedniej grubości poszczególnych frakcji kruszywa.

Zastosowanie czujnika na lemieszu pozwala operatorowi przygotować warstwy z wyższą dokładnością. Na wszystkich etapach prac system laserowy pozwala zaoszczędzić czas operacji - skraca się on co najmniej o połowę. Zwiększona wydajność przejawia się także w ograniczeniu kosztów robocizny (krótszy czas pracy ludzi i oszczędność materiałów budowlanych). Przystępne koszty sprawiają, że technologia ta jest dostępna nawet dla najmniejszych firm.

Jak działa laserowy system wskaźnikowy?
Niwelator emituje wiązkę lasera niewidzialną dla oka, odbieraną przez czujnik. Wiązka, wirując wokół pionowej lub pochylonej osi z prędkością kilkuset obr./min., tworzy płaszczyznę poziomą lub pochyloną, w jednym lub w dwóch kierunkach. Płaszczyzna ta (którą można precyzyjnie ustawić na panelu sterującym lasera) stanowi płaszczyznę odniesienia dla czujników zainstalowanych na maszynie. Operator, jadąc, obserwuje wskazania kolorowych diod na czujnikach. Pokazują one aktualne położenie lemiesza względem płaszczyzny odniesienia i podają proste komunikaty: "Opuść lemiesz", "Podnieś lemiesz", "Tak trzymaj". Sposób pracy na podstawie wskazań czujników laserowych (na rysunkach pokazano czujnik zamocowany na koparce):Sprawdź przygotowane przez nas propozycję systemów wskaźnikowych i wybierz odpowiedni dla siebie.

do góry