Opinie o Nas

Zastosowanie i rodzaje poziomic. Jaką poziomicę laserową wybrać?

22 czerwca 2021, Artykuły

Poziomice

Remont domu lub mieszkania to czas, w którym częściej sięgamy po różnego rodzaju narzędzia. Wśród przyborów, z których w czasie remontu czy prac wykończeniowych korzystamy najczęściej, znajdują się narzędzia pomiarowe. Do tej grupy zaliczamy między innymi poziomice – akcesoria niezbędne podczas budowy i remontu, które pozwalają dokładnie wyznaczyć poziome lub pionowe powierzchnie. Sprawdź szeroki wybór poziomic z oferty Pomiar24!

Poziomica – historia powstania

Poziomice (inaczej libelle) to narzędzia obecne z nami od pokoleń. Historia tego przyrządu pomiarowego, wykorzystującego siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomu, sięga starożytności, a za jego pomysłodawcę uznaje się żyjącego w VI wieku p.n.e. greckiego architekta i rzeźbiarza Teodora z Samos. Pierwszym, a zarazem najprostszym rodzajem tego typu narzędzi, jest poziomica wodna, zwana potocznie szlauchwagą.

Współczesną postać poziomicy skonstruował Robert Hooke. Często stosowane poziomice (zwane także wasserwagą – z niemieckiego: Wasserwaage) składają się ze szklanej ampułki napełnionej alkoholem lub eterem z pęcherzykiem powietrza oraz z obsady z podstawą. Najnowszym typem poziomicy są modele laserowe, o których piszemy poniżej.

Poziomica czy poziomnica?

Poziomica to linia na mapie, która łączy punkty o tej samej wysokości nad poziomem morza. Poziomnica z kolei jest urządzeniem służącym do wyznaczania płaszczyzn – poziomych lub pionowych. Przyrząd ten niekiedy nazywany jest również poziomicą.

Zatem jak brzmi odpowiedź na pytanie: poziomnica czy poziomica? Obie formy są poprawne, a użycie jednej z nich zależy od kontekstu.

Poziomica – do czego służy? Zastosowanie poziomic

Wiemy już, co to jest poziomica. Do czego jednak przyda nam się to urządzenie? Poziomica służy do wyznaczania poziomu i pionu, czyli znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne nam są powierzchnie poziome (jak podłogi) czy pionowe (jak ściany, otwory okienne czy drzwiowe). Narzędzia tego będziemy potrzebować praktycznie na każdym etapie budowy czy remontu.

Poza pracami wewnątrz pomieszczeń poziomice świetnie sprawdzają się także na zewnątrz. Słupki ogrodzenia wymagają odpowiedniego spionowania, chodnik przed domem powinien być równy i na jednym poziomie. Zastosowanie poziomicy to nie tylko prace stricte budowlane, ale również prace stolarskie, wykonywanie i instalacja mebli pod wymiar czy chociażby wieszanie obrazów.

Rodzaje poziomic

Wyróżniamy następujące rodzaje poziomic:

  • poziomica libellowa – ma tradycyjną, zamkniętą ampułkę z cieczą oraz pęcherzykiem powietrza, który jest wskaźnikiem poziomu. Poziomice tego typu mają na ogół od 60 cm, ale na placach budowy często można spotkać również poziomice 2 m;
  • poziomica laserowa – oprócz klasycznego zastosowania, jest w stanie wskazywać też inne płaszczyzny, kąty oraz linie. Wśród poziomic laserowych wyróżniamy klasyczne poziomice z wiązką lasera pozwalającą przedłużyć działanie poziomicy o kilka metrów oraz lasery krzyżowe i niwelatory laserowe. Zasięg takich laserów to nawet 1200 m;
  • poziomica wężowa (szlauchwaga) – działa na zasadzie naczyń połączonych. Jest wyposażona w dwie rurki pionowe z podziałką, która określa wysokość słupka wody. Są one ze sobą połączone elastycznym przewodem wypełnionym wodą. Takie poziomice sprawdzają się w szczególności podczas poziomowania na większych odległościach;
  • poziomica elektronicznapoziomice elektroniczne wskazują na wyświetlaczu odchylenie od pionu lub poziomu. Taka poziomica najczęściej jest niewielkich rozmiarów, więc świetnie sprawdza się tam, gdzie trzeba szybko skontrolować wykonane prace.

Poziomica laserowa – zalety i najpopularniejsze modele

Wyznaczanie poziomu lub pionu na współczesnym placu budowy wymaga zastosowania rozwiązań pozwalających pracować szybciej, dokładniej i na większych odległościach. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, dzięki którym takie pomiary możemy wykonać z dużą precyzją. Poziomica laserowa występuje często w postaci lasera krzyżowego, który wyznacza w pomieszczeniu poziomy i piony.

Dzieje się tak za sprawą widzialnej wiązki laserowej, która tworzy na ścianach, podłogach i sufitach linie referencyjne. Zaawansowane poziomice umożliwiają wskazanie linii dookoła lasera, dzięki czemu łatwo przeniesiemy poziom z jednego krańca pomieszczenia w drugi. Lasery krzyżowe wyposażone są najczęściej 2 lub 3 płaszczyzny referencyjne, ale na rynku można spotkać także lasery z 4 lub więcej wiązkami.

Zaletą poziomic laserowych jest możliwość wyznaczania linii pionowych i poziomych, które przecinają się pod kątem prostym. Opcja ta jest niezwykle przydatna przy pracach glazurniczych i wszędzie tam, gdzie układamy płytki, panele czy terakotę.

Poziomice – lub jak niektórzy je nazywają poziomnice – laserowe mają zasięg od kilku do kilkudziesięciu metrów. Zastosowanie czujnika laserowego, który współpracuje z poziomicą, pozwala na zwiększenie zasięgu lasera nawet do 70 m. Takie rozwiązanie umożliwia prace na zewnątrz pomieszczeń, gdzie generowana przez urządzenie wiązka laserowa nie jest widoczna, gdyż czujnik laserowy wychwytuje tę wiązkę.

Poziomicą laserową możemy nazwać również laserowe niwelatory rotacyjne. Niwelatory wyznaczają dookoła własnej osi płaszczyznę poziomą o zasięgu nawet 1200 m. Dzięki temu możemy wyznaczyć poziom, pion lub spadki przy pracach drogowych, budowie parkingów czy na dużych placach budowy.

Zarówno w niwelatorach laserowych, jak i laserach krzyżowych, kluczową częścią urządzenia, zapewniającą prawidłowy pomiar poziomu czy pionu, jest kompensator. Na rynku dostępne są urządzenia z różnymi typami kompensatorów, ale najczęściej obecnie stosowanym jest kompensator magnetyczny.

Jaką poziomicę wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia ma istotny wpływ na szybkość i precyzję wykonywanej pracy. Poziomicę powinniśmy dobrać w zależności od zakresu planowanych czynności. Jeśli remontujemy lub wykańczamy mieszkanie, doskonale sprawdzą się poziomice laserowe o 3 lub większej liczbie wyznaczanych płaszczyzn. Pozwoli nam to wykonać właściwie wszystkie prace pomiarowe. W przypadku prac wokół budynków, prac ziemnych, drogowych czy brukarskie, polecamy niwelatory laserowe, które swoim zasięgiem pozwolą wykonać prace nawet na dalekich odległościach.
Poziomica laserowa to narzędzie pomiarowe, więc powinno być dobierane starannie, ze zwróceniem uwagi na dostępność serwisu czy wsparcie techniczne, jakie zapewnia producent. Dobra poziomica to zakup na długie lata – wybór odpowiedniego narzędzia to gwarancja satysfakcji z precyzyjnie wykonanej pracy. Polecamy poziomice laserowe z szerokiej oferty w sklepie pomiar24.pl.

Autor: Dariusz Kula

do góry