Opinie o Nas

Zastosowanie laserów krzyżowych z tyczką rozporową – kiedy ich używać?

20 kwietnia 2022, Artykuły


Precyzja przy pracach remontowych i wykończeniowych jest niezwykle istotna. Od niej zależy ostateczny wygląd gotowego mieszkania, w tym to, jak będą prezentowały się poszczególne elementy wykończenia czy dekoracji. Przy niektórych pracach zastosowanie znajdują zwłaszcza lasery krzyżowe z tyczkami rozporowymi. Kiedy szczególnie się przydają?

Zastosowanie laserów krzyżowych z tyczką rozporową – kiedy się przydają?

Wyznaczanie pionu i poziomu przy użyciu lasera krzyżowego

Prace wykończeniowe obejmują między innymi montaż parapetów, gniazdek, kaloryferów, oświetlenia i wielu innych elementów widocznych przy bieżącym użytkowaniu lokalu. Zdecydowana większość prac wymaga zachowania idealnego poziomu lub pionu. By uzyskać odpowiedni efekt, wykorzystuje się różnego rodzaju poziomice i lasery krzyżowe. Dzięki nim można w sposób widoczny gołym okiem, a zarazem niezwykle precyzyjny wyznaczać linie poziomie, pionowe czy ukośne – co przydaje się na przykład przy montażu balustrad oraz schodów.

Podczas prac remontowych i wykończeniowych większość zadań wykonujemy w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieją już ściany nośne i działowe, stropy oraz podłogi. Na wszystkich tych płaszczyznach konieczne jest wyznaczenie linii oznaczających piony i poziomy – do zamontowania gniazdek na jednej wysokości, montażu mebli pod wymiar czy ułożenia terakoty lub glazury. Laser budowlany, zwany też laserem krzyżowym, będzie podczas takich prac niezastąpiony. Modele zaawansowane rzucają dwie, trzy, a nawet cztery płaszczyzny laserowe wokół urządzenia, tworząc na ścianach, podłogach i sufitach siatkę referencyjną do dalszych prac.

wyznaczanie pionu i poziomu przy użyciu lasera krzyżowego z tyczką

Kiedy sięgnąć po laser krzyżowy z tyczką rozporową?

Jednak linie wyznaczane przez laser często są nam potrzebne na różnych wysokościach – niezbędne więc okaże się akcesorium, na którym można umieścić laser i łatwo zmieniać jego położenie. Do takich prac polecana jest tyczka rozporowa. Solidna, aluminiowa tyczka z mocowaniem do laserów krzyżowych pozwala na umieszczenie urządzenia na dowolnej wysokości.

Mocowanie powinno być szybkie i intuicyjne – najlepiej więc, by tyczka była wyposażona w szybkozłączkę, dzięki której laser można błyskawicznie podpiąć i od razu przejść do dokonywania pomiarów. Z kolei podziałka metryczna umożliwia łatwe dopasowanie do wymogów projektu podczas prac pomiarowych.

Tyczka najczęściej składa się z kilku elementów rozporowych, co umożliwia jej wykorzystanie w pomieszczeniach o różnej wysokości. Zastosowanie tyczki pozwala na wyznaczenie poziomów czy pionów w pomieszczeniach bez konieczności używania tradycyjnej poziomicy. Tyczka jest także zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od statywu, który przez wzgląd na swoją konstrukcję zajmuje sporo miejsca i może utrudniać poruszanie się.

Polecanym przez nas akcesorium jest tyczka rozporowa skręcana Nivel System LP-33 o wysokości maksymalnej 330 cm, która umożliwia zamontowanie każdego modelu lasera krzyżowego. Tyczka jest stabilna, zapewniając pewny i solidny montaż urządzenia.

laser krzyżowy z tyczką rozporową znajduje zastosowanie w pracach budowlanych i remontowych

Jaki laser budowlany wybrać?

Jednym z rozwiązań najczęściej wybieranych przez fachowców z branży wykończeniowo-remontowej są zestawy składające się z lasera budowlanego Nivel System oraz tyczki rozporowej. Zawiera on pełen komplet narzędzi i akcesoriów potrzebnych do rozpoczęcia pracy od razu po zakupie.

Przeczytaj też: Jaki laser krzyżowy wybrać?

W zależności od zakresu wykonywanych prac, możemy zdecydować się na model lasera z dwoma, trzema lub czterema płaszczyznami. Warto mieć przy tym na uwadze rodzaj prac, jakie zamierzamy podejmować w przyszłości. Przykładowo kilka pełnych wiązek 360°C oraz możliwość współpracy z czujnikiem (detektorem) zapewni nam pełną funkcjonalność posiadanego urządzenia.

Wśród parametrów urządzenia, którymi warto kierować się przy zakupie, wymienia się także kolor generowanej przez urządzenie wiązki laserowej. Standardowo wiązka ma barwę czerwoną, ale niektóre modele są wyposażone w wiązkę zieloną, która jest czterokrotnie lepiej widoczna gołym okiem. Natomiast najnowszy model lasera Nivel System ma wiązkę w kolorze niebieskim – to bardzo cienka i doskonale widoczna linia.


laser krzyżowy z tyczką rozporową stosowany w ramach prac budowlanych

Autor: DK

do góry