Opinie o Nas

Znaczenie koloru wiązki w laserach krzyżowych

07 lutego 2024, Artykuły

Kolor wiązki w laserach krzyżowych - jakie jest jego znaczenie?

 
Na rynku jest wiele dostępnych modeli laserów krzyżowych zwanych również poziomicami laserowymi. Dzisiaj chcielibyśmy się skupić na jednej z ich właściwości, jaką jest kolor wiązki laserowej. Na rynku dostępne są urządzenia generujące wiązkę laserową w kolorze - czerwonym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Czy kolor wiązki w laserach krzyżowych ma tylko funkcje estetyczne? Nic bardziej mylnego! Każda z nich ma swoje właściwości i zastosowanie. Poniżej przybliżymy wam charakterystykę każdego z kolorów wiązek a także podpowiemy, którą należy wybrać do prac jakie zamierzamy wykonać.

 

Czerwona wiązka laserowa.

 
Narzędzia z tym kolorem wiązki są zdecydowanie najpopularniejsze na rynku.
 Nadają się idealnie do prac w pomieszczeniach i na niedużych odległościach, dlatego wykorzystuje się
 je w pracach remontowych, budowlanych i instalatorskich. Światło tego lasera bardzo dobrze odznacza się na elementach konstrukcyjnych. Co ciekawe, ludzkie oko nie dostrzega czerwonej wiązki już z odległości 10m. By swobodnie pracować na większych odległościach i na zewnątrz, niezbędny będzie do pracy czujnik wykrywający wiązkę lasera. Na uwagę zasługuje też fakt, że czerwony laser nie pobiera dużo energii a dzięki temu można dłużej pracować na jednej baterii. Lasery z czerwoną wiązką zachowują swoje parametry w temperaturach ujemnych!Zielona wiązka laserowa.


Lasery o zielonej wiązce cechują się bardzo dobrą widocznością. Jest to spowodowane tym, że czułość ludzkiego oka na zielony kolor jest cztery razy większa co przekłada się na lepszą widoczność gołym okiem. Powodem dla którego zielony laser stał się ostatnio tak popularnym produktem, jest jego bardzo wysoka jaskrawość i precyzja. Ma to szczególne znaczenie gdy pracujemy w nasłonecznionych pomieszczeniach oraz na większych dystansach. Sprawdzi się idealnie do prac wewnątrz jak i na zewnątrz z czujnikiem.

 

Niebieska wiązka laserowa.

 
Niebieska wiązka laserowa pojawiła się na rynku pomiarowym stosunkowo niedawno i łączy zalety czerwonej i zielonej wiązki laserowej.  To co wyróżnia ją na tle innych laserów to super-cienka wiązka, która dedykowana jest do precyzyjnych prac. Ma bardzo dobrą widoczność a klarowna, nieprześwietlona wiązka nie męczy oczu. Niebieska wiązka nie rozprasza się tak bardzo jak czerwona czy zielona co czyni ją jedną z najbardziej dokładnych.
 


Fioletowa wiązka laserowa.

 
Jest to rozwiązanie nigdy wcześniej nie spotykane na rynku a inspiracją do zastosowania go w laserach krzyżowych były.. lasery dyskotekowe! Łączy w sobie zalety wcześniejszych modeli z oryginalnym fioletowym kolorem wiązki. Przez swój kolor, doskonale wyróżnia się na budowie, gdzie pracują lasery z innymi kolorami wiązek, co eliminuje ryzyko błędów i jest doskonale widoczna. Można używać go do prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przy użyciu czujnika laserowego.do góry